Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 17.05.2019 i na noc 17/18.05.2019

Opublikowano 17 maja 2019, autor: Artur Surowiecki

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.05.2019, godz. 08:00 CEST do 18.05.2019, godz. 08:00 CEST

… STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej, wschodniej i częściowo centralnej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych konwekcyjnych opadów deszczu i opadów dużego gradu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych …

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.05.2019 i na noc 17/18.05.2019

Nad Europą Środkową i Zachodnią zalega rozległy obszar obniżonego ciśnienia. Do Polski z południowego wschodu zaczęło napływać ciepłe, ale dość wilgotne i chwiejne powietrze polarne morskie charakteryzujące się występowaniem umiarkowanie dużych i dużych wartości energii CAPE. Duża wilgotność względna powietrza w wielu miejscach ogranicza jednak potencjał do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji z uwagi na występowanie silnego zachmurzenia, zwłaszcza w godzinach porannych i przedpołudniowych. W piątek nad Polską w górnej i środkowej troposferze występować będzie nieco silniejszy wiatr, co przełoży się na nieco wyższe wartości wskaźników kinematycznych, zwłaszcza pionowego ścinania wiatru 0-6 km. W dolnej troposferze w pasie od Pomorza przez centrum po woj. lubelskie będzie występować niezbyt silna zbieżność wiatrów, która jednak może przełożyć się na liczniejsze występowanie burz w tej strefie.

OMÓWIENIE:

… północna, wschodnia, częściowo centralna część Polski …

Prognozowana wartość energii CAPE w godzinach popołudniowych to 800-1400 J/kg. W tej części kraju prognozowane jest też większe pionowe ścinanie wiatru 0-6 km shear (do 20 m/s), co będzie przyczyną organizacji części komórek burzowych w superkomórki lub burze wielokomórkowe. Bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz z kilkoma burzami superkomórkowymi, w których głównym zagrożeniem będą opady dużego gradu (do ok. 2-3 cm w średnicy) i silne opady deszczu (PW ok. 25-30 mm). Większa burza wielokomórkowa może pojawić się z kolei na wschodzie / północnym wschodzie kraju i tam największym zagrożeniem będą silne opady deszczu powodujące podtopienia. Burz wielokomórkowych nie można też wykluczyć w pasie od Pomorza po Lubelszczyznę, gdzie prognozowane są strefy zbieżności wiatrów w warstwie granicznej. W związku ze sporą wartością SBCAPE w dolnych 2 km troposfery, istnieje ryzyko rozwinięcia się 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Ich siła nie powinna być jednak bardzo duża (możliwe są przypadki o sile do F1-F2). Dużym znakiem zapytania jest jednak moment i miejsce inicjacji rozwoju zjawisk konwekcyjnych oraz ich ilość. Wiele będzie zależeć od zachmurzenia w pierwszej części dnia, a te w wielu miejscach północnej, wschodniej, południowej i centralnej części kraju może być duże, co będzie mocno utrudniać odpowiednie nagrzanie się przyziemnej warstwy troposfery. Wieczorem i w nocy aktywność zjawisk spadnie, a jedynym możliwym zagrożeniem będą silne konwekcyjne opady deszczu.

… pozostała część kraju objęta możliwością występowania burz …

Na tym obszarze prognozuje się dość niskie (300-800 J/kg) wartości energii CAPE. Nad dużą częścią tego obszaru będzie występować też większe wartości 0-6 km shear (do ok. 18 m/s). Mimo wszystko, duże zachmurzenie w pierwszej części dnia mocno ograniczy potencjał do tworzenia się burz. Możliwe są pojedyncze, przeważnie słabe komórki burzowe. Nie wyklucza się rozwoju licznych komórek konwekcyjnych, które nie będą przynosić wyładowań atmosferycznych, lecz mogą w pojedynczych przypadkach doprowadzić do podtopień. W nocy zjawiska konwekcyjne zaczną zanikać.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.