Mieszkanie z rynku wtórnego czy lokal od dewelopera? Jakie mieszkanie kupić w Krakowie?

Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim czy wykończony lokal z drugiej ręki? To podstawowe pytanie, które pojawia się przy decyzji o zakupie nieruchomości. Na jaki typ mieszkania warto zdecydować się, szukając własnego M2 w Krakowie? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Wszystko zależy od preferencji kupującego oraz ilości środków i czasu, jakimi dysponuje. Ważne są także takie kryteria jak lokalizacja i metraż. Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego, kupujemy nową nieruchomość, często na etapie realizacji, na którą musimy poczekać, a następnie jeszcze wykończyć. Dobrą informacją jest fakt, że Krakowski rynek deweloperski jest bardzo bogaty i zróżnicowany, dzięki czemu łatwo znaleźć nieruchomość o preferowanym metrażu w ciekawej lokalizacji. Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, możemy kupić mieszkanie, które wymaga remontu i zaaranżować je po swojemu lub kupić lokal w dobrym stanie, który będzie nadawał się do zamieszkania od zaraz. Którą opcję wybrać?

Mieszkanie od dewelopera w Krakowie: plusy i minusy

Zakup mieszkania od dewelopera to szereg korzyści, ale także konieczność wykonania dodatkowych prac i często cierpliwość. Wśród niewątpliwych korzyści znajduje się możliwość wykończenia nieruchomości według swoich potrzeb i preferencji. Nowe mieszkania często projektowane są w taki sposób, aby przyszły właściciel miał możliwość likwidacji lub przeniesienia wewnętrznych ścian działowych, dostosowania punktów elektrycznych lub samodzielnego projektu łazienki. Jedyne co nas ogranicza to kreatywność i zasobność portfela. Decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, warto mieć świadomość, że ceny usług fachowców w Krakowie nie należą do najtańszych, a koszt wykończenia może stanowić nawet kilkadziesiąt procent wyjściowej ceny nieruchomości.

W Krakowie działa wielu deweloperów. Są to zarówno firmy lokalne, jak i ogólnopolskie. Duża ilość nowych inwestycji sprawia, że w ofercie Krakowa znajdziemy pełen przekrój mieszkań, poczynając od najpopularniejszych małych lokali o powierzchni nieprzekraczającej 50 mkw, jak kawalerki, po wielopokojowe apartamenty o metrażu powyżej 100-120 mkw. Jeśli chodzi o rodzaj inwestycji, to krakowscy deweloperzy stawiają zarówno pojedyncze bloki, wkomponowane we wcześniejszą zabudowę, jak i duże osiedla przeznaczone nawet dla kilku tysięcy mieszkańców.

Minusem mieszkania od dewelopera jest konieczność wykończenia nieruchomości od stanu zamkniętego. Na ten cel często trzeba przeznaczyć niemałą ilość środków, które powinna także uwzględniać kwota potencjalnego kredytu. Oznacza to m.in., że kupujący musi wykazać się przed bankiem odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Problemem może być także czas oczekiwania na odbiór nieruchomości. Zanim mieszkanie będzie gotowe do odbioru i zamieszkania może upłynąć wiele miesięcy lub nawet lat. Przez ten czas kupujący najczęściej płaci za wynajem innej nieruchomości, zamiast lokować pieniądze w ratę kredytu lub gromadzić oszczędności.

Duże zainteresowanie nowymi nieruchomościami sprawia, że mieszkania od dewelopera w Krakowie rozchodzą się bardzo szybko. Wymaga to od kupującego dużej czujności oraz szybkości w podejmowaniu decyzji. Zanim więc zaczniemy szukać nieruchomości, warto dokładnie określić swoje preferencje, tak aby gdy już w końcu znajdziemy odpowiednie lokum, nikt nam go nie podkupił.

Mieszkanie z rynku wtórnego w Krakowie: wady i zalety

Mieszkanie z rynku wtórnego w Krakowie często oznacza ciekawsze lokalizacje. To doskonały wybór dla osób, którym zależy na bliskości centrum lub marzą o mieszkaniu w klimatycznej kamienicy. Dzielnice takie jak Stare Miasto, Zwierzyniec, Krowodrza czy Kazimierz i Podgórze prezentują ciekawe oferty mieszkań, zlokalizowanych w zabytkowych budynkach. Takich ogłoszeń trudno szukać u dewelopera. 

Podstawową zaletą zakupu mieszkania z drugiej ręki jest możliwość wprowadzenia się do niego bezpośrednio po zakupie. Jeśli dysponujemy większymi środkami, możemy postawić, na nieruchomość w dobrym stanie i standardzie, która nie będzie wymagała większych nakładów pracy i wydatków. To także dobry wybór dla osób, które chcą kupić mieszkanie inwestycyjnie pod wynajem. Wystarczy przejrzeć oferty najmu mieszkań na stronie gethome, aby zorientować się, że może być to bardzo intratny sposób na lokatę kapitału.

W ofercie znajdziemy także mieszkania, które nadają się do generalnego remontu. Jest to równocześnie plus i minus. Owszem, wykończenie takiego mieszkania oznacza duże koszty początkowe, ale często dostępne jest w znacznie obniżonej cenie rynkowej. Dodatkowo zyskujemy możliwość samodzielnego kreowania przestrzeni, co jest także jednym z atutów mieszkań od dewelopera. Wybierają lokal, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego stan techniczny oraz oszacować wstępny kosztorys remontu. Pozwoli nam to lepiej ocenić atrakcyjność oferty. 

Zakup na rynku wtórnym daje możliwość znalezienia lokum w spokojnych i dobrze skomunikowanych dzielnicach w Krakowa, w których będziemy mieć dostęp do sklepów, szkoły, przedszkoli czy lokali usługowych. Jest to infrastruktura, której często brakuje na nowych osiedlach, szczególnie jeśli powstają na obrzeżach miasta. 

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego w Krakowie?

Jak widać oba rozwiązania, mają swoje plusy i minusy. Szeroki wybór lokali o różnych metrażach i lokalizacjach pozwala znaleźć nieruchomość dopasowaną do potrzeb kupującego, warto więc je jednoznacznie określić i pod tym kątem śledzić krakowski rynek nieruchomości. Pełen wybór ofert dostępny jest w serwisie Gethome.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.