Prognoza burzowa na 7.08.2019 i noc z 7/8.08.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · SIERPIEŃ 6, 2019

Prognoza burzowa na 7.08.2019 i noc z 7/8.08.2019

Prognoza burzowa na 7.08.2019 i noc z 7/8.08.2019

UWAGA! MOŻLIWA NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA!
PROSIMY O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI DALEJ –
NIECH JAK NAJWIĘCEJ OSÓB MA SZANSĘ DOWIEDZIEĆ SIĘ O POTENCJALNYM ZAGROŻENIU!

Środa, jak i noc ze środy na czwartek, za sprawą pofalowanego frontu atmosferycznego, oraz wędrującego po zafalowaniu, dość dynamicznego niżu może okazać się potencjalnie groźna, szczególnie we wschodniej części kraju. Choć warunki do powstania burz pojawią się już koło południa, najgroźniejsze zjawiska przejdą późnym popołudniem, wieczorem, lub w nocy, w szczególności na wschodzie kraju, gdzie prognozowane są najsilniejsze burze. Prognoza jest również obarczona pewnym błędem, wynikającym z nieścisłości między modelami numerycznymi. Dotyczy to zwłaszcza północno-wschodniej Polski, gdzie możliwe że nie pojawi się ani jedna burza, jednak w razie wyładowań, będą one liczne i w towarzystwie silnego, niszczącego wiatru, ulewnego deszczu, dużego gradu, a być może nawet trąb powietrznych. Środowe warunki groźne są również z tego powodu, że dzień nie jest jeszcze w pełni jednoznaczny synoptycznie, a główna aktywność burz wystąpi o późnej porze, co uśpić może czułość wielu osób w zagrożonych regionach.WAŻNE: Istnieje wysokie prawdopodobieństwo aktualizacji prognozy w godzinach rannych!

DZ a– Duże zagrożenie burzowe (obszar czerwony południowo-wschodni):
Obszarów dużego zagrożenia burzowego mamy w prognozie aż dwa. Różnią się one od siebie prawdopodobieństwem, oraz potencjalnymi zagrożeniami. W części południowo-wschodniej kraju możliwe będą początkowo dość silne, ale najpewniej wyizolowane burze z gradem i silnym wiatrem. Nie wykluczamy pojedynczych przypadków superkomórek burzowych, potęgujących zjawiska towarzyszące, a także stanowiące zagrożenie zejściem trąby powietrznej. Późnym popołudniem, lub w nocy przez rejon przetoczyć się może kolejna seria burz, tym razem najpewniej w formie większego układu, niosącego silny wiatr szkwałowy i nawalne opady deszczu. Szanse na szkody gradowe będą znikome, podobnie jak prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej.

DZ b-Duże zagrożenie burzowe (obszar czerwony północno-wschodni):
Obszar prognostycznie niejednoznaczny – możliwe będą tu nawalne, dość długotrwałe opady deszczu, które niemal na pewno spowodują zalania w wielu miejscach. Dodatkowo może mocno wiać w obrębie niżu. Szanse na burze są jednak względnie niskie. W razie ich wystąpienia, a może to mieć miejsce nawet dopiero w drugiej połowie nocy, związane z nimi zjawiska będą bardzo gwałtowne. Choć nie przewidujemy trąb powietrznych na północnym wschodzie kraju, to zaistnieją warunki dogodne do utrzymania, a nawet do napędzenia silnych burz, niosących wspomniane, nawalne opady deszczu, bardzo silny wiatr (szkwałowy i w zjawiskach downburst), grad przekraczający 3 cm średnicy, oraz bardzo liczne wyładowania. Obszar ten może zostać jednak zredukowany do SRD po porannej aktualizacji prognozy.

SRD – Średnie zagrożenie burzowe (obszar pomarańczowy):
Spodziewane tu zjawiska wystąpią głównie w południowej części obszaru, czyli na południe od linii Poznań-Warszawa-Biała Podlaska, choć i na północy może lokalnie bardzo mocno popadać, czy zagrzmieć. Główna aktywność to jednak część południowa, w szczególności województwa dolnośląskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, północ lubelskiego, oraz zachód małopolskiego (plus oczywiście obszar DZ). Tu spodziewamy się miejscami gwałtownych burz, stopniowo łączących się w większy klaster, lub układ wielokomórkowy z linią szkwałową (niewielka możliwość powstania układu bow echo idącego z zachodu na wschód). Burze poza silnym, lokalnie niszczącym wiatrem, nieść mają intensywne, a miejscami nawalne opady deszczu, oraz grad. W wyizolowanych superkomórkach, lub w komórkach składowych klastrów burzowych powstawać mogą nisko zawieszone chmury stropowe, które stanowić mogą zaczątek trąby powietrznej.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.