Prognoza burzowa na 6.08.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · SIERPIEŃ 5, 2019

Prognoza burzowa na 6.08.2019

Prognoza burzowa na 6.08.2019

Wtorek ponownie upłynie miejscami pod znakiem burz, jednak będą one typowo termiczne w cieplejszej masie powietrza, w przeciwieństwie do wyizolowanych burz z ostatnich dni. Choć zagrzmieć może wszędzie, wydzielić można dwa obszary o zwiększonym potencjale burzowym – pas południowy, oraz północny wschód i częściowo północ kraju. Burz na północy spodziewać się można już koło południa ze szczytem aktywności w godzinach popołudniowych i prawdopodobnie zanikających w większości wieczorem. Z kolei na południu i w centrum kraju konwekcja ruszy dość szybko, jednak burze pojawią się głównie popołudniu, a na południu kraju nawet dopiero wieczorem. Miejscami grzmieć może także w drugiej połowie nocy.

NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (obszar żółty):
Spodziewamy się dość intensywnego rozwoju konwekcji opadowej z wyizolowanymi burzami. Na południu i południowym zachodzie kraju pod wieczór, lub w nocy wystąpić może większy, choć słabo zorganizowany klaster, będący pozostałością burz znad rejonu alpejskiego i Czech. Poza nocnym układem na południu, burze będą umiarkowane i krótkotrwałe, głównie z intensywnymi opadami i miejscami z niewielkim gradem. Miejscami może też silnie powiać. Na południowym zachodzie, podczas wieczornych i nocnych burz głównym zagrożeniem będzie wiatr, w szczególności szkwałowy na czele układu, a w mniejszym stopniu długotrwałe, intensywne opady deszczu. Nie spodziewamy się tam gradu.

MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Tak jak marginalne będzie zagrożenie burzowe, tak i znikome będzie ich prawdopodobieństwo. Zagrzmieć może praktycznie wszędzie, w szczególności w pobliżu obszarów NWL, jednak burze będą mocno wyizolowane i nieliczne, przez co nawet całe województwa mogą obejść się we wtorek bez burz, a nawet bez opadów. W razie wystąpienia wyładowań, towarzyszyć im będą dość intensywne, ale w większości krótkotrwałe opady deszczu i miejscami dość silny wiatr. Lokalnie spaść może też niewielki grad. Burz spodziewamy się głównie popołudniu i wieczorem, a miejscami wyładowania przeniosą się na godziny nocne.

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.

Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.