Prognoza burzowa na 6.08.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · SIERPIEŃ 5, 2019

Prognoza burzowa na 6.08.2019

Prognoza burzowa na 6.08.2019

Wtorek ponownie upłynie miejscami pod znakiem burz, jednak będą one typowo termiczne w cieplejszej masie powietrza, w przeciwieństwie do wyizolowanych burz z ostatnich dni. Choć zagrzmieć może wszędzie, wydzielić można dwa obszary o zwiększonym potencjale burzowym – pas południowy, oraz północny wschód i częściowo północ kraju. Burz na północy spodziewać się można już koło południa ze szczytem aktywności w godzinach popołudniowych i prawdopodobnie zanikających w większości wieczorem. Z kolei na południu i w centrum kraju konwekcja ruszy dość szybko, jednak burze pojawią się głównie popołudniu, a na południu kraju nawet dopiero wieczorem. Miejscami grzmieć może także w drugiej połowie nocy.

NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (obszar żółty):
Spodziewamy się dość intensywnego rozwoju konwekcji opadowej z wyizolowanymi burzami. Na południu i południowym zachodzie kraju pod wieczór, lub w nocy wystąpić może większy, choć słabo zorganizowany klaster, będący pozostałością burz znad rejonu alpejskiego i Czech. Poza nocnym układem na południu, burze będą umiarkowane i krótkotrwałe, głównie z intensywnymi opadami i miejscami z niewielkim gradem. Miejscami może też silnie powiać. Na południowym zachodzie, podczas wieczornych i nocnych burz głównym zagrożeniem będzie wiatr, w szczególności szkwałowy na czele układu, a w mniejszym stopniu długotrwałe, intensywne opady deszczu. Nie spodziewamy się tam gradu.

MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Tak jak marginalne będzie zagrożenie burzowe, tak i znikome będzie ich prawdopodobieństwo. Zagrzmieć może praktycznie wszędzie, w szczególności w pobliżu obszarów NWL, jednak burze będą mocno wyizolowane i nieliczne, przez co nawet całe województwa mogą obejść się we wtorek bez burz, a nawet bez opadów. W razie wystąpienia wyładowań, towarzyszyć im będą dość intensywne, ale w większości krótkotrwałe opady deszczu i miejscami dość silny wiatr. Lokalnie spaść może też niewielki grad. Burz spodziewamy się głównie popołudniu i wieczorem, a miejscami wyładowania przeniosą się na godziny nocne.

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.

Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.