Małopolski Szlak Papieski im. Jana Pawła II

Małopolski Szlak Papieski, powstał przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Dzięki Janowi Pawłowi II – Małopolska stała się terenem wyjątkowym, krainą wybraną, swoistą „ziemia obiecaną” dla wszystkich Polaków, zwłaszcza tych, żyjących na co dzień z dala od Wadowic i Krakowa, Ludźmierza i Zakopanego, Leskowca, Turbacza i Kalwarii Zebrzydowskiej. Pierwszy Szlak Papieski w górach powstał spontanicznie w Tatrach w 1983 r. na trasie pamiętnej wycieczki Ojca Świętego ze schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej do Doliny Jarząbczej. W 2003 r. Społeczny Komitet Organizacyjny Szlaków Papieskich w Beskidzie Wyspowym i w Gorcach we współpracy z samorządami lokalnymi zainicjował powstanie Papieskich Szlaków w tych dwóch grupach górskich. Teren części Beskidu Wyspowego i Gorców specjalnie otablicowano i oznakowano (żółtymi krzyżami po drzewach wzdłuż szlaków istniejących) a w Rabce Zdroju i w Ochotnicy Dolnej umieszczono okolicznościowe głazy z pamiątkowymi tablicami potwierdzającymi związki Ojca Świętego z górami i turystyką.

Za Ojcem Świętym, jego ideami, nauczaniem, wzorcami życia i wypoczynku podążają tłumy. Każdy z nas Polaków i miliony ludzi na całym świecie potrzebują i wręcz domagają się wiedzy o Nim, chodzenia Jego drogami, wędrowania Jego śladami – także tymi – przez Małopolskę. Właśnie dlatego powstała idea utworzenia Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. Jana Pawła II. Osoba Ojca Świętego, ukazywanie Jego szlaków, ulubionych ścieżek, przeżyć na trasach, które w większości przemierzył osobiście stanie się dla turystów i pielgrzymów wartością najwyższą. Szlak Papieski nie oznacza specjalnie oznakowanej trasy, lecz został zaproponowany wzdłuż istniejących górskich szlaków PTTK. Formami jego odwzorowania są specjalne tablice w istotniejszych miejscach, drogowskazy informacyjne we wszystkich punktach węzłowych szlaków oraz niniejsza mapa (i przewodnik).

źródło

Na mapie linią ciągłą zaznaczono przebieg trasy głównej Małopolskiego Szlaku Papieskiego, przerywaną – jego warianty.

Link do mapy

 


Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.