Uwaga na burze!

Pojawiające się ostatnio w naszej najbliższej okolicy burze, stają się coraz silniejsze. Wczoraj intensywne, burzowe opady deszczu spowodowały naniesienie na drogi w Wieprzu, dużych ilości błota i kamieni – foto OSP Wieprz. Usuwanie skutków trwało kilka godzin.

 

Również dzisiaj Polscy Łowcy Burz oraz IMGW, ostrzegają przed burzami:

OSTRZEŻENIE Nr 15

Zjawisko: Burze z gradem
Stopień zagrożenia: 1
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych
Obszar: Województwo małopolskie
Ważność: od 2014-04-28 13:00:00 do 2014-04-28 22:00:00
Przebieg: Przewiduje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą od 20 do 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 55 km/h. Lokalnie opady gradu.
Prawdopodobieństwo: 80%
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2014-04-28 07:06:00
Synoptyk: Szymon Pysz

źródło: IMGW-PIB

 

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-wschodniej i południowej głównie przed silnymi opadami deszczu, oraz w mniejszym stopniu przed większym gradem i silnym wiatrem.

… Polska południowa, wschodnia i centralna …

W ciągu dnia, po zaniku miejscami zachmurzenia niskiego chmurami stratus, pojawi się energia dostępna drogą konwekcji osiągająca wartość ok. 1000-1200 J/kg. Szczególnie duża energia konwekcji powinna występować w pasie od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę, gdzie będzie panować większa wilgotność bezwzględna powietrza (temperatura punktu rosy lokalnie ma przekraczać 12 st.C). Na wschodzie tej strefy prognozuje się występowanie konwergencji wiatrów w warstwie granicznej troposfery. Model GFS prognozuje ruchy wznoszące w środkowej troposferze obejmujące m.in. na Lubelszczyźnie, w woj. świętokrzyskim i małopolskim, a także rejonie Sudetów. Wszędzie tam powstawanie komórek burzowych w godzinach popołudniowych powinno być ułatwione; nie wyklucza się tu słabo zorganizowanych układów wielokomórkowych w późniejszym stadium rozwoju burz. Poza tymi obszarami, należy liczyć się na ogół z pojedynczymi komórkami burzowymi, miejscami zawierającymi silniejsze prądy wstępujące. Może to być przyczyną występowania w burzach opadów niezbyt dużego gradu (o średnicy do ok. 2,5 cm) oraz silnego wiatru. Z uwagi na niemal stacjonarny charakter burz, należy oczekiwać miejscami lokalnych podtopień. Największe ich ryzyko będzie tam, gdzie będą istnieć mechanizmy wspomagające rozwój konwekcji (obszar woj. lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, część województwa podkarpackiego, dolnośląskiego i opolskiego). W pierwszej części nocy burze powinny występować już tylko w tych regionach Polski, gdzie będzie występować wspomaganie dla rozwoju komórek konwekcyjnych. Prawdopodobnie będzie to obszar zlokalizowany na południowy wschód od głównej strefy rozwoju burz w godzinach popołudniowych. W innych miejscach burze powinny szybko zaniknąć po zachodzie słońca.

źródło i mapa: PŁB

Zobaczcie co potrafią profesjonalne stacje pogodowe!

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.