Prognoza konwekcyjna na dzień 26.06.2019 i na noc 26/27.06.2019

Opublikowano 25 czerwca 2019, autor: Krzysztof Ostrowski

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.06.2019 godz. 08:00 CEST do 27.06.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka opadów dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka ulewnego deszczu i trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka opadów dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę do Polski będzie napływać gorąca i chwiejna masa pochodzenia zwrotnikowego. W godzinach wieczornych i nocnych przez nasz kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny związany z niżem z rejonu Krajów Bałtyckich. Obecność niestabilnego powietrza po ciepłej stronie frontu stwarza szanse rozwoju burz, które mogą być gwałtowne.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 26.06.2019 i na noc 26/27.06.2019
Prognoza konwekcyjna na dzień 26.06.2019 i na noc 26/27.06.2019

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE > 2000 J/kg). Inicjacja burz powinna nastąpić w przedfrontowej strefie konwergencji. Istnienie niewielkiej warstwy hamującej (typowe dla masy PZ) wraz z subtelnym mechanizmem wspomagania oznacza, że prawdopodobnie przeważać będzie dyskretny tryb konwekcji i rozproszone ośrodki burzowe, które jednak miejscami mogą być bardzo silne. Na skutek podwyższonych pionowych uskoków wiatru (DLS 15-20 m/s, 0-3 km shear do 15 m/s) burze mogą przybierać zorganizowaną formę. W takich warunkach istnieje spora szansa uformowania kilku superkomórek burzowych (zwłaszcza w pierwszej fazie konwekcji), co oznacza zagrożenie dużym gradem (do 5 cm średnicy), punktowo bardzo silnymi porywami wiatru (downburst) i ulewnym deszczem (wodność troposfery > 40 mm). Wieczorem, ze względu na poprawę warunków kinematycznych w dolnej troposferze, niewykluczony jest też rozwój trąby powietrznej. W późniejszych godzinach (wieczór/noc), przed postępującym frontem może uformować się liniowy układu burzowy, gdzie głównym zagrożeniem będą bardzo silne porywy wiatru, ale jest to jednak scenariusz mniej pewny od rozwoju burz superkomórkowych. Największe szanse na burze będą od godzin popołudniowych do pierwszej części nocy (ze szczytem aktywności późnym popołudniem i wieczorem).

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE > 2000 J/kg). Konwekcja będzie rozwijać się w warunkach umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s), które w godzinach wieczornych i nocnych będą rosły. Pokrycie stref niestabilności i podwyższonego ścinania nie jest tu jednak tak ewidentne, jak na obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia. Poza zwykłymi komórkami, możliwy jest rozwój superkomórek wysokoopadowych. Niewykluczony jest również rozwój burzy wielokomórkowej, zwłaszcza w późniejszych godzinach. W trakcie burz zagrożeniem mogą być opady dużego gradu (do 2-4 cm średnicy), bardzo silne porywy wiatru i ulewny deszcz. Warto zaznaczyć, że pokrycie obszarowe burzami może być niewielkie, co nie zmienia faktu, że burze miejscami mogą być silne. Największe szanse rozwoju burz są późnym popołudniem, wieczorem i w nocy. Im dalej na południe, tym później spodziewane jest wystąpienie burz.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.