Prognoza konwekcyjna na dzień 16.06.2019 oraz noc 16/17.06.2019

Opublikowano 16 czerwca 2019, autor: Grzegorz Zawiślak

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.06.2019, godz. 08:25 CEST do 17.06.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. I 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, południowo – wschodniej i wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych / nawalnych opadów deszczu, dużego gradu oraz bardzo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Wilgotne i niestabilne powietrze, które w ciągu minionej doby zaznaczało się nad wieloma regionami naszego kraju, dziś w znacznej mierze zostanie ograniczone do wschodniej, południowo – wschodniej i częściowo południowej Polski. Istotnie podwyższona energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną (SBCAPE powyżej 1500-2500 J/kg), w środowisku lokalnych stref zbieżności wiatru oraz silnego wymuszania orograficznego będzie sprzyjać rozwojowi mocno uwodnionych komórek burzowych i układów wielokomórkowych, generujących ulewne opady deszczu doprowadzające do lokalnych podtopień / zalań (przeważnie wolna prędkość przemieszczania poszczególnych ośrodków burzowych), grad o średnicy powyżej 3-4 centymetrów, a także silne, punktowo bardzo silne porywy wiatru. Ze względu na wyraźny skręt wiatru w dolnych warstwach troposfery, całkiem prawdopodobne jest powstanie kilku wydajnych opadowo superkomórek burzowych, w trakcie których ryzyko nadmiernych sum opadowych, skutkujących nawet miejscowymi powodziami błyskawicznymi, będzie szczególnie podwyższone. Burze od samego rana występują w północno – wschodniej części omawianego obszaru, natomiast południowa i południowo – wschodnia część regionu największym potencjałem konwekcyjnym objawi się w godzinach popołudniowych.

Stopień 2. zagrożenia zostaje poszerzony w prognozie w kierunku części województw śląskiego i opolskiego ze względu na możliwość powstania u naszych południowych sąsiadów zafalowania na chłodnym froncie atmosferycznym, które może objawić się silnym zaburzeniem pionowego profilu wiatru między dolną a środkową troposferą i co za tym idzie wzmocnić potencjał do powstania aktywnych formacji burzowych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.