Prognoza konwekcyjna na dzień 12.05 i noc 12/13.05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.05.2019, godz. 08:00 CEST do 13.05.2019, godz. 08:00 CEST

… STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w pasie ciągnącym się przez cześć woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu i 2-3 trąb powietrznych typu landspout …

… STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części woj. małopolskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu …

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.05.2019 i na noc 12/13.05.2019

Dolina długiej fali górnej rozbudowuje się nad Europą Środkową ku południowi. Jej oś przebiega nad Niemcami, krajami alpejskimi, Włochami. Na południu Europy w niedzielę w ciągu dnia powstanie niż odcięty, który będzie mieć bardzo duże znaczenie na przebieg pogody w Polsce w ciągu całego nadchodzącego tygodnia. W niedzielę Polska będzie podzielona na dwie części: dość ciepły i w miarę słoneczny wschód kraju i chłodną pozostała część kraju. W godzinach popołudniowych linia frontu atmosferycznego oddzielająca te dwa typy pogody będzie przebiegać od Warmii po Górny Śląsk. Tuż przed frontem rozwinie się silna, liniowa zbieżność wiatru, a także pojawi się nieduża energia CAPE (do ok. 400-800 J/kg). Na skutek oddziaływania silnej zbieżności wiatru w dolnej troposferze, pojawią się ruchy wznoszące, co znacznie ułatwi rozwój chmur burzowych w rejonie linii zbieżności.

OMÓWIENIE:

… na wschód od linii Rybnik – Łódź – Suwałki …

Na tym obszarze z upływem dnia rozwinie się pewna, niezbyt silna chwiejność atmosfery. Niezbyt duża wartość energii CAPE (400-600 J/kg) nie będzie pokrywać się ze strefą podwyższonych wartości wskaźników kinematycznych (z wyjątkiem zachodniej części woj. mazowieckiego, gdzie prognozowana wartość DLS 0-6 km AGL wyniesie ok. 15 m/s, a SRH 0-1 km i SRH 0-3 km w bardzo wąskiej strefie może sięgać do ok. 150-200 m2/s2.). Bardzo silna liniowa strefa zbieżności ciągnąca przez woj. mazowieckie, świętokrzyskie , małopolskie i częściowo podkarpackie będzie miejscem najszybszego rozwoju zjawisk konwekcyjnych, które prawdopodobnie pojawią się już około południa. Prognozowana jest wyraźna liniowa strefa burz, która ze względu na mechanizmy wspomagające rozwój konwekcji może być trwała i może przybrać postać wolno przemieszczającego się układu wielokomórkowego o charakterze training storms, co rodzi ryzyko podtopień na skutek nadmiernych opadów deszczu (PW do ok. 25 mm może się przekładać na punktowe opady do ok. 30 mm/h). Ze względu na wysokie wartości 0-2 km SBCAPE (do ok. 150 J/kg) i silną zbieżność wiatru, 2-3 trąby powietrzne typu landspout nie będą żadnym zaskoczeniem. Drugim obszarem bardziej wzmożonej aktywności głębokiej i wilgotnej konwekcji będzie strefa rozciągająca się od Beskidu Żywieckiego i Podhale po Beskid Wyspowy. Tu głównym zagrożeniem będą wolno przemieszczające się, dość trwałe układy burzowe, które również mogą doprowadzić do podtopień. Tu także nie wyklucza się układu o charakterze training storms.

Poza wymienionymi wyżej obszarami, komórki konwekcyjne i burze mogą pojawić się praktycznie w całej wschodniej części kraju, ale będą silnie rozproszone i nietrwałe. Na południowym wschodzie kraju, gdzie oczekiwana jest największa energia CAPE (do ok. 800 J/kg) również nie wyklucza się trąby powietrznej typu landspout. Pod wieczór, a w strefach największej aktywności konwekcji w pierwszej części nocy, burze powinny zaniknąć, choć miejscami nadal mogą utrzymywać się bardziej intensywne opady związane z pozostałościami po konwekcji w dzień.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.