Prognoza konwekcyjna na dzień 01.01.2019 i na noc 01/02.01.2019

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.01.2019 i na noc 01/02.01.2019
Opublikowano 1 stycznia 2019, autor: Artur Surowiecki
PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.01.2019 od godz. 07:00 CET do 02.01.2019, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 01.01.2019 i na noc 01/02.01.2019

Nad wschodnią częścią Płw. Skandynawskiego oraz nad Basenem Morza Bałtyckiego w ciągu najbliższej doby znajdzie się rozległy i głęboki niż. W noworoczny wtorek jego fronty atmosferyczne przejdą przez Polskę, przynosząc opady deszczu miejscami przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Za chłodnym frontem układu do Polski zacznie napływać zdecydowanie chłodniejsze powietrze arktyczne morskie. W ciągu okresu ważności prognozy w dolnej części troposfery nad Polską przewiduje się dość silny wiatr związany ze znacznym gradientem barycznym. W wyższych partiach troposfery wiatr początkowo ma być również silny, jednak w pierwszej części nocy z wtorku na środę znacznie osłabnie. W rejonie chłodnego frontu atmosferycznego w środkowej troposferze prognozowane jest dość silne wymuszanie wznoszenia powietrza, stąd pomimo bardzo małych wartości energii CAPE, prognozowany jest rozwój układów komórek konwekcyjnych przynoszących miejscami wyładowania atmosferyczne.

Prawdopodobnie wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego pojawi się liniowy układ konwekcyjny. Układ ten może być jednak nieciągły, a być może pojawi się kilka mniejszych układów. Najsilniejszy rozwój konwekcji prognozuje się w godzinach popołudniowych i wieczornych w zachodniej i południowej części kraju i tam istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Układy konwekcyjne będą generować silne, lecz krótkotrwałe opady deszczu, gradu, krupy śnieżnej, a miejscami także śniegu. Dodatkowo będzie im towarzyszył silny, miejscami porywisty wiatr w porywach do 70-80 km/h, incydentalnie powyżej 80 km/h.

W ciągu kolejnej doby w związku z silną adwekcją powietrza arktycznego morskiego prognozowane są kolejne strefy silnych opadów konwekcyjnych. Nadal nie wyklucza się lokalnych burz, zwłaszcza na Pomorzu Wschodnim i Żuławach.

źródło : Polscy lowcy burz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.