Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.07.2019 i na noc 30/31.07.2019

Opublikowano 29 lipca 2019, autor: Szymon Walczakiewicz

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI Ważna od 30.07.2019, godz. 08:00 CEST do 31.07.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej, południowo-wschodniej, południowej , południowo-zachodniej i częściowo centralnej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na silny wiatr i opad gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.07.2019 i na noc 30/31.07.2019

We wtorek Polska będzie w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z płytkim niżem znad Ukrainy. Oś zatoki będzie ułożona prawie równoleżnikowo, a w jej centrum znajdzie się chłodny front atmosferyczny przemieszczający się z północy na południe. Jego zachodnia część będzie lekko „wychylona” w kierunku północno-zachodnim.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Burze będą tworzyć się w umiarkowanej, miejscami umiarkowanie wysokiej energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie rzędu 1000-1800 J/kg. Największe wartości spodziewane są na południowym-wschodzie. Dodatkowo troposfera będzie mocno uwodniona, maksymalnie PW wyniesie 40-50 mm. Warunki kinematyczne będą słabe, jedynie na północnym-wschodzie DLS wzrośnie ponad 15 m/s, natomiast na Pogórzu Karpackim skrętność wiatru z dolnego kilometra ma wynieść około 10 m/s.

Burze powinny powstawać już od godzin przedpołudniowych w formie komórek stacjonarnych (wolno się przemieszczających). Towarzyszyć im będzie przede wszystkim intensywny opad deszczu do 30-50 mm w trakcie trwania zjawiska, grad do 2 cm oraz silny wiatr w porywach do około 70-90 km/h. W rejonie Podlasia, wschodniej części Mazowsza oraz północnej Lubelszczyzny ze względu na podwyższone parametry kinematyczne burze mogą łączyć się w większe struktury wielokomórkowe, a także superkomórki burzowe. Na tym obszarze, w szczególności porywy wiatru oraz wielkość gradzin może przekraczać wartości prognozowane. Dodatkowo ze względu na obecność dolnotroposferycznej zbieżności wiatru, podwyższonych wartości ścinania wiatru 0-1 km (LLS) oraz niskiego poziomu kondensacji na przedpolu Karpat nie można wykluczyć powstania trąby powietrznej jednak prawdopodobieństwo jej pojawienia jest niewielkie – modele numeryczne w ogóle nie widzą takiej możliwości dla Polski. Burze będą przemieszczać się (niektóre bardzo wolno lub wcale) w kierunku południowo-wschodnim i zaczną zanikać w godzinach wieczornych i nocnych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.