Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.06.2019 i na noc 08/09.06.2019

Opublikowano 8 czerwca 2019, autor: Artur Surowiecki

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.06.2019, godz. 08:00 CEST do 09.06.2019, godz. 08:00 CEST

… STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Pomorza Wschodniego, woj. kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, gwałtownych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu i trąb powietrznych …

… STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej części kraju oraz woj. świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i częściowo lubelskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów większego gradu …

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 08.06.2019 i na noc 08/09.06.2019

Do Polski przybliży się dość aktywny niż, którego ośrodek w sobotę po południu znajdzie się nad Morzem Północnym. Jego chłodnym front atmosferyczny w ciągu dnia będzie wędrował z zachodu przez nasz kraj. Do Polski przejściowo zacznie napływać chłodniejsze i nieco mniej wilgotne powietrze polarne morskie. Na wschodzie, południu i w centrum kraju będzie jeszcze zalegało gorące i dość wilgotne powietrze charakteryzujące się chwiejnością termodynamiczną. Warto zauważyć, że w okresie ważności prognozy na północy i zachodzie naszego kraju znacznie wzrośnie dynamika przepływu powietrza w troposferze. Największe nasilenie zjawiska konwekcyjne będą miały w strefie przedfrontowej zbieżności wiatru, która ma przebiegać od Pomorza Wschodniego przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Małopolskę.

OMÓWIENIE:

… północ obszaru objętego 1. stopniem zagrożenia …

W tej części kraju energia CAPE dochodząca do ok. 1800 J/kg będzie pokrywać się ze strefą większych wartości DLS (do ok. 15-17 m/s) i SRH 0-3 km do ok. 150 m2/s2. W rezultacie w godzinach popołudniowych prognozuje się rozwiniecie kilku dość silnych burz superkomórkowych, w których głównym będą zagrożeniem silne porywy wiatru i bardzo silne opady deszczu powodujące podtopienia (PW do ok. 34-36 mm). Do tego nie wyklucza się opadów gradu o średnicy do ok. 2 cm oraz uformowania się 2-3 trąb powietrznych (w superkomórkach będą to trąby powietrzne związane z mezocyklonem i te mogą osiągnąć siłę do F2). Bardzo wilgotna dolna część troposfery oraz spora wartość SBCAPE 0-2 km AGL może skutkować również rozwojem trąb powietrznych typu landspout. Burze z upływem czasu będą się przemieszczać na wschód, w stronę Warmii i Mazur. Największe zagrożenie ze strony groźnych zjawisk prognozowane jest na godziny wczesnopopołudniowe. Później komórki burzowe mogą utworzyć większy układ wielokomórkowy (może temu sprzyjać dość silna konwergencja wiatrów w dolnej troposferze). W pierwszej części nocy strefa burz znacznie osłabnie i przekroczy wschodnią granicę naszego kraju.

… pozostała część kraju objęta 1. stopniem zagrożenia …

CAPE na poziomie do ok. 1000-1500 J/kg, słaby wiatr w niemal całym pionowym profilu troposfery, duża wodność troposfery (PW do 35-40 mm) oraz strefa zbieżności wiatru doprowadzi do powstania wielu, przeważnie słabo zorganizowanych układów burzowych. W niektórych miejscach mogą tworzyć się prawie stacjonarne i bardziej trwałe układy wielokomórkowe, co będzie wiązać się z ryzykiem bardzo dużych opadów prowadzących nawet do dość poważnych podtopień. Podobnie, jak w piątek, mogą powstać pojedyncze, krótkotrwałe superkomórki burzowe z płytkimi mezocyklonami. Mniejszym ryzykiem będą silne porywy wiatru oraz opady gradu. Ze względu na dużą energię SBCAPE występującą w dolnych dwóch kilometrach troposfery, nie można wykluczyć także uformowania się słabej trąby powietrznej. Późnym popołudniem i wieczorem burze zaczną stopniowo słabnąć i przesuwać się na wschód Polski, a w nocy zanikną.

… wschód Polski …

Energia CAPE ma w tej części kraju osiągnąć wartość do ok. 1000 J/kg. Nie prognozuje się wystąpienia większych wartości wskaźników kinematycznych. W ciągu dnia mogą się rozwinąć rozproszone ośrodki burzowe, głównie o charakterze burz pulsacyjnych (1-2 burze mogą być silniejsze, z dość silnym wiatrem, ulewnym deszczem i drobnym gradem). Pod wieczór do tej części kraju zaczną docierać burze związane ze strefą zbieżności i chłodnym frontem atmosferycznym niżu znad Morza Północnego. Zjawiska te nie powinny być jednak tak intensywne, jak na obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.