Prognoza konwekcyjna 13.04 i noc 13/14.04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.04.2018, godz. 08:00 CEST do 14.04.2018, godz. 08:00 CEST

…STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru centralnej oraz częściowo zachodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek przez nasz kraj wędrować będzie zatoka od płytkiego niżu z centrum nad Niemcami. Do tego w ciągu dnia z południowego-zachodu na północny-wschód przesuwać się będzie chłodny front atmosferyczny. Nadal nad Polską znajduje się ciepłe polarnomorskie powietrze, jednak dodatkowo pojawi się więcej wilgoci. Skutkiem tego będą przelotne opady deszczu oraz burze, które w obecności zatoki oraz frontu chłodnego mogą być gwałtowne. Już od rana zaczną się tworzyć się komórki konwekcyjne, które w ciągu dnia będą przybierać na sile i organizować się. Burze mogą trwać do późnych godzin nocnych.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.04.2018 i na noc 13/14.04.2018

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1200 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Spodziewane są również słabe i umiarkowane warunki kinematyczne. Pojawi się pionowy uskok wiatru DLS (0 – 6 km) w granicach 10 – 20 m/s i skręt wiatru SRH (0 – 3 km) w przedziale 50 – 150 m2/s2. Będą to dosyć dobre warunki do tworzenia się superkomórek burzowych, których może być kilka. Dzięki kinematyce oraz silnemu wspomaganiu w postaci zatoki niskiego ciśnienia komórki burzowe szybko połączą się w burze wielokomórkowe.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości burz prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. W rozwoju burz przeszkodzić może również zachmurzenie. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 200 – 600 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

/ źródło Polscy Łowcy Burz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.