Prognoza burzowa na 30.08.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · SIERPIEŃ 29, 2019

Prognoza burzowa na 30.08.2019

Prognoza burzowa na 30.08.2019

Przedostatni dzień wakacji w dalszym ciągu będzie mijał pod znakiem upalnej, ale miejscami także burzowej aury. W wielu miejscach kraju ponownie pojawią się wartości temperatury oscylujące wokół, a nawet przekraczające 30 stopni Celsjusza. W piątek nasz kraj będzie znajdował się pod wpływem wyżu Doris, którego centrum w jutrzejsze popołudnie będzie usytuowane nad północną Polską. Rozwój pierwszych komórek burzowych możliwy będzie już przedpołudniem. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych jest prognozowane w południowej, zachodniej, a także częściowo centralnej części kraju. Im dalej na północ, tym mniejsza szansa na rozwój konwekcji. Ze względu na słaby przepływ powietrza w troposferze należy liczyć się z możliwością wystąpienia lokalnych zalań. Choć piątkowe burze nie powinny być tak aktywne jak te z poprzednich dni, nie możemy wykluczyć, również rozwoju superkomórki burzowej. Poszczególne burze powinny wygasnąć wraz z zachodem słońca.

NWL– Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W omawianym obszarze prognozujemy wystąpienie burz, o słabym stopniu organizacji. Będą one przyjmować charakter pojedynczych komórek, choć nie można wykluczyć rozwoju 1-2 przypadków superkomórek burzowych. Głównym zagrożeniem na tym terenie będą intensywne opady deszczu, które w połączeniu ze słabym przepływem powietrza mogą przyczynić się do wystąpienia podtopień. Miejscami niewykluczone są także opady większego gradu (zwłaszcza na krańcach południowo-wschodnich) oraz silniejsze porywy wiatru, lecz nie powinny one stanowić większego zagrożenia.

MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W omawianym obszarze ryzyko wystąpienia burz jest znikome. Najprawdopodobniej na tym terenie pojawią się wyłącznie wypiętrzające Cumulusy lub powstaną komórki opadowe z potencjałem do generowania wyładowań atmosferycznych. Nie można, również wykluczyć że pojawią się tutaj formacje, które powstaną w obszarze niewielkiego zagrożenia burzowego. Oprócz intensywnych opadów deszczu nie powinny wystąpić inne groźne zjawiska atmosferyczne.

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.

Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.

Podziel się:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.