Prognoza burzowa na 30.04.2020

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · 29 KWIETNIA, 2020

Prognoza burzowa na 30.04.2020

Prognoza burzowa na 30.04.2020

W ostatni dzień miesiąca ponownie spodziewamy się burz i opadów. Polska pozostać będzie pod wpływem niżu znad Wielkiej Brytanii wraz z wtórnym ośrodkiem nad Danią. Od południowego zachodu przez kraj przemieszczać się będzie ciepły front atmosferyczny. Za frontem, w strefie napływu ciepłego powietrza spodziewamy się powstania linii zbieżności, która będzie stanowiła dodatkowy czynnik sprzyjający konwekcji. Spodziewamy się dość uwodnionych burz, które mogą przyczynić się do lokalnych zalań i podtopień. Miejscami możliwy będzie także grad. 

NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Prognozowane zjawiska najpewniej będą umiarkowanej siły. Komórki konwekcyjne (burzowe) mogą organizować się w niewielkie układy wielokomórkowe niosące także opady niewielkiego gradu. Będą przemieszczać się powoli, przez co opady mogą się kumulować i powodować lokalne zalania i podtopienia. Burzom towarzyszyć będą także silne porywy wiatru. Nie można wykluczyć pojawienia się superkomórki burzowej i lejów kondensacyjnych.

MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze prognozowane są przede wszystkim przelotne opady deszczu. Podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych, niektóre z nich mogą generować niezbyt liczne wyładowania atmosferyczne. Komórki te będą miały charakter krótkotrwały. Podczas burz, wiatr może być nieco silniejszy.

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.

Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.

Źródło . SOB

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.