Prognoza burzowa na 28.08.2019 i noc z 28/29.08.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · SIERPIEŃ 27, 2019

Prognoza burzowa na 28.08.2019 i noc z 28/29.08.2019

Prognoza burzowa na 28.08.2019 i noc z 28/29.08.2019

Przed nami kolejny upalny dzień. W ciągu dnia pojawią się korzystne warunki do rozwoju gwałtownych, dobrze uwodnionych burz, generujących nawalne opady deszczu. Oprócz wysoki energii dostępnej konwekcyjnie wystąpi także dobra dynamika troposfery. Będą to ponownie głównie izolowane komórki, choć mogą łączyć się w struktury wielokomórkowe o dłuższym cyklu życia. Istnieje szansa na wystąpienie superkomórek oraz opadu dużego gradu. Burz spodziewać się należy głównie w godzinach popołudniowych oraz nocnych – zwłaszcza wzdłuż linii zbieżności, która znajdzie się w centralnej części kraju. Przed południem ewentualne wyładowania padać będą głównie na północy kraju. Komórki przemieszczać się będą wolno na północ/północny wschód.

SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W tym obszarze spodziewamy się najgwałtowniejszych zjawisk. Burze będą aktywne elektrycznie, niosąc nawalne opady deszczu oraz silny wiatr i grad. Mogą pojawić się tutaj szkody zarówno związane z opadami deszczu, jak i szkody wiatrowe. Zjawiska mogą się intensyfikować w godzinach wieczornych i nocnych.

NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Tutaj spodziewamy się nieco słabszych, głównie lokalnych izolowanych komórek burzowych. Także i one będą niosły intensywne opady deszczu, a burze mogą również być dość aktywne elektrycznie.

MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Burze, o ile wystąpią, będą w formie zaniku, wędrując wolno na północ/północny wschód. Wyładowania nie będą liczne, a opad będzie niewielki i przelotny.

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.

Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.

P

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.