Prognoza burzowa na 26.08.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · SIERPIEŃ 25, 2019

Prognoza burzowa na 26.08.2019

Prognoza burzowa na 26.08.2019

Pierwszy dzień nowego tygodnia minie pod znakiem wysokich temperatur przekraczających 30°C oraz lokalnych burz, które szczególnie w południowej oraz zachodniej części kraju mogą być silniejsze niż w ostatnich dniach. Za sprawą napływu niestabilnej masy powietrza z południowego wschodu, spodziewamy się rozwoju burz wewnątrzmasowych (bez udziału frontu atmosferycznego), które początkowo będą rozwijać się szczególnie na krańcach południowej Polski, dalej przesuwając się dość wolno w kierunku północno-zachodnim. Z biegiem dnia blokada początkowo występująca w południowo zachodniej części oraz zachodzie kraju odpuści i rozwój burz będzie możliwy także tam. Burze będą na ogół lokalne, niosące miejscami silne opady deszczu.

NWL -niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): W tym obszarze spodziewamy się rozwoju umiarkowanie silnych burz, które będą tworzyć się na lokalnych liniach zbieżności, a dodatkowym czynnikiem wspomagających ich rozwój będzie ukształtowanie terenu. Powstałe burze będą miały charakter wolno przemieszczających się lokalnych komórek burzowych, co może spotęgować sumę opadów. Nie wykluczamy ich łączenia się w lepiej zorganizowane klastry wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem z ich strony będą ulewne opady deszczu, a w przypadku pojawienia się superkomórek burzowych – gradu do 2 cm.

MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W tym obszarze również pojawią się marginalne szanse na rozwój burz, które jednak za sprawą gorszych warunków do rozwoju mogą w ogóle nie powstać. W większości przypadków, występujące tu komórki burzowe dotrą  z obszaru NWL i będą mocno osłabione, bądź w formie rozpadu (zanikania).

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.