Prognoza burzowa na 26.07.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · LIPIEC 25, 2019

Prognoza burzowa na 26.07.2019

Prognoza burzowa na 26.07.2019

Po kolejnym okresie spokoju, ponownie powrócą warunki do formowania się lokalnych, wyizolowanych i raczej słabych burz. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie niewielkie, podobnie jak zagrożenie z nimi związane. Co więcej, przez większość dnia niebo powinno pozostać w miarę wolne od chmur, a grzmieć w większości przypadków będzie dopiero późnym popołudniem, lub nawet wieczorem. Nawet w razie wystąpienia większych układów, będą ona raczej słabo zorganizowane, powiązane wspólnymi strefami opadów i pojedynczych wyładowań.

NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (obszar żółty):
Rozwój burz będzie tu wspomagany obecnością gór, które znacznie wzmocnią prądy wstępujące w regionie. Objawi się to wzmożonym rozwojem konwekcji już w godzinach południowych i możliwością burz wczesnym popołudniem. Związane z nimi będą dość intensywne opady deszczu, mogące powodować wezbrania rzek i podtopienia. Nie wykluczone też silne porywy wiatru i miejscami grad. Głównym zagrożeniem będą jednak wyładowania, stanowiące poważne ryzyko dla osób przebywających na szlakach górskich, w szczególności na szczytach, graniach i na polanach. Miejscami grzmieć może do wieczora.

MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Prawdopodobieństwo burz, jak i ich siła będą niewielkie. Burze formować sie będą głównie popołudniu, choć pojedyncze przypadki notować możemy, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju już koło południa. Burze będą typowo termiczne, wewnątrzmasowe – wyizolowane, krótkotrwałe, słabo zorganizowane, bez większego potencjału do łączenia się w układy. Poza lokalnymi podtopieniami (w znacznej większości związanymi z niewłaściwą, lokalną retencją, lub niedrożnością kanalizacji opadowej) i miejscami silniejszym wiatrem, nie powinny stanowić zagrożenia.

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.

Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.