Prognoza burzowa na 26.07.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · LIPIEC 25, 2019

Prognoza burzowa na 26.07.2019

Prognoza burzowa na 26.07.2019

Po kolejnym okresie spokoju, ponownie powrócą warunki do formowania się lokalnych, wyizolowanych i raczej słabych burz. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie niewielkie, podobnie jak zagrożenie z nimi związane. Co więcej, przez większość dnia niebo powinno pozostać w miarę wolne od chmur, a grzmieć w większości przypadków będzie dopiero późnym popołudniem, lub nawet wieczorem. Nawet w razie wystąpienia większych układów, będą ona raczej słabo zorganizowane, powiązane wspólnymi strefami opadów i pojedynczych wyładowań.

NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (obszar żółty):
Rozwój burz będzie tu wspomagany obecnością gór, które znacznie wzmocnią prądy wstępujące w regionie. Objawi się to wzmożonym rozwojem konwekcji już w godzinach południowych i możliwością burz wczesnym popołudniem. Związane z nimi będą dość intensywne opady deszczu, mogące powodować wezbrania rzek i podtopienia. Nie wykluczone też silne porywy wiatru i miejscami grad. Głównym zagrożeniem będą jednak wyładowania, stanowiące poważne ryzyko dla osób przebywających na szlakach górskich, w szczególności na szczytach, graniach i na polanach. Miejscami grzmieć może do wieczora.

MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Prawdopodobieństwo burz, jak i ich siła będą niewielkie. Burze formować sie będą głównie popołudniu, choć pojedyncze przypadki notować możemy, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju już koło południa. Burze będą typowo termiczne, wewnątrzmasowe – wyizolowane, krótkotrwałe, słabo zorganizowane, bez większego potencjału do łączenia się w układy. Poza lokalnymi podtopieniami (w znacznej większości związanymi z niewłaściwą, lokalną retencją, lub niedrożnością kanalizacji opadowej) i miejscami silniejszym wiatrem, nie powinny stanowić zagrożenia.

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.

Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.