Prognoza burzowa na 21.05.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · MAJ 20, 2019

Prognoza burzowa na 21.05.2019

Prognoza burzowa na 21.05.2019

Po bardzo dynamicznym początku tygodnia, który przyniósł cały przekrój zjawisk pogodowych, wtorek nie będzie dużo spokojniejszy. Na pogodę w naszym kraju wpływ będzie miał front atmosferyczny oraz układ niskiego ciśnienia znajdujący się na południowym wschodzie kraju. Oba te zjawiska podparte zostaną umiarkowanymi warunkami konwekcyjnymi. W ciągu dnia dojdzie do stopniowego rozwoju burz na początku zwłaszcza wzdłuż zokludowanego frontu. Te z kolei nie powinny być tak silne jak w poniedziałek, natomiast ponownie będą niosły sporą ilość wody, a na północy możliwe będą także opady gradu. Ponownie będą mogły pojawić się superkomórki burzowe razem ze wszystkimi zagrożeniami jakie niosą. Pierwsze burze mogą pojawić się już rano.

SRD – średnie zagrożenie burzami (kolor pomarańczowy): W obszarze tym możliwe są aktywne elektrycznie burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, szczególnie na południowym wschodzie, oraz północy. Opady będą bardzo obfite, mogąc doprowadzić do występowania rzek z koryt a także lokalnych zalań i podtopień. Ponadto, możliwe będą opady gradu, pojawienie się burz superkomórkowych a także pojawienia się lejów kondensacyjnych. Podczas przechodzenia komórek burzowych możliwe są także silne porywy wiatru pochodzenia konwekcyjnego (np. zjawiska downburst),

NWL– niewielkie zagrożenie burzami (kolor żółty): Nieco mniejsze ryzyko wystąpienia burz. Przede wszystkim jako pozostałość po rozwiniętych układach z obszaru SRD. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, oraz na północy – gradu. Podobnie jak w obszarze SRD możliwe będzie wystąpienie silniejszych porywów wiatru.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.