Prognoza burzowa na 19.05.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · MAJ 18, 2019

Prognoza burzowa na 19.05.2019

Prognoza burzowa na 19.05.2019

Przed nami kolejny dzień z dość niebezpieczną pogodą, jednak sytuacja powinna być spokojniejsza niż w sobotę. Wyładowania padać będą głównie w dość wąskim pasie wyznaczonym przez linię zbieżności wiatru, przebiegającą od Podkarpacia, po Pomorze Zachodnie. Zjawiska burzowe mogą być długotrwałe i miejscami dość silne, a nawet gwałtowne. Ponownie głównym zagrożeniem będą intensywne i lokalnie długotrwałe opady deszczu, powodujące podtopienia i zalania. Najpewniej uformuje się jeden lub kilka mniejszych układów wielokomórkowych. Poszczególne klastry burzowe mogą być związane wspólną strefą opadów, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko zalaniami. Wśród komórek burzowych wystąpią też superkomórki, które spotęgują towarzyszące im zjawiska, a nawet mogą spowodować uformowanie się tornada. Pierwsze wyładowania padną już w nocy i najpewniej będą one wygenerowane przez obecnie notowane układy burzowe znad wschodniej Polski i Ukrainy. Burze najpewniej będą przemieszczać się dość wolno, co dodatkowo zwiększy punktową sumę opadów.

SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Wąski pas konwekcji pojawi się być może już w godzinach rannych wzdłuż linii zbieżności wiatru. W ciągu praktycznie całego dnia wewnątrz tego pasa powinny pojawiać się lokalnie gwałtowne burze, powodujące podtopienia i zalania, w szczególności w razie uformowania się wielokomórkowego układu burzowego typu training storms, który przynieść może długotrwały, intensywny deszcz. Możliwe są dodatkowo opady gradu, oraz lokalnie silny wiatr. Nie można wykluczyć też przypadku trąby powietrznej i kilku superkomórek. Wyładowania możemy notować do późnych godzin wieczornych, oraz w nocy.

NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Większość burz będzie wyizolowana, ale i tu możliwe będą większe klastry. Związane z nimi będą głównie intensywne opady deszczu, ale nie można wykluczyć też gradu, czy silnego wiatru. Możliwe jest powstanie jednej lub kilku superkomórek. Szanse na wystąpienie trąby powietrznej będą znikome i ograniczą się głównie do obszary granicznego przy strefie średniego zagrożenia burzowego. Pierwszych wyładowań spodziewamy się w nocy – będą one związane z notowanymi już układami na Podlasiu. Ostanie pioruny paść mogą w nocy.

MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W większości konwekcja ograniczy się do punktowo intensywnych opadów deszczu, oraz do słabych i krótkotrwałych burz. Tu również będą zanikać wieczorem i w nocy większe klastry z centralnej Polski. Głównym zagrożeniem będą intensywne i miejscami długotrwałe opady deszczu, oraz silniejszy wiatr. Największe szanse na wyładowania przypadną na godziny wieczorne.

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.

//Źródło : Sieć Obserwatorów burz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.