Prognoza burzowa na 15.06.2019 i noc 15/16.06.2019

UWAGA! PONOWNIE MOŻLIWA NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA! PROSIMY O UDOSTĘPNIENIE PROGNiOZY DALEJ!

Po chwili oddechu w piątek, sobota ponownie przyniesie w wielu miejscach gwałtowne burze, głównie po południu, wieczorem i w nocy. Warunki pogodowe sprzyjać będą nie tylko silnym burzom z porywistym wiatrem i gradem, ale i ze znacznymi sumami opadowymi. Istnieje realne ryzyko zalań, a nawet powodzi błyskawicznych na znacznym obszarze. Dodatkowo podczas burz spodziewamy się znacznie podwyższonej aktywności elektrycznej. Pierwsze burze wystąpią najpewniej późnym popołudniem i mogą miejscami trwać do drugiej połowy nocy. Najpoważniej sytuacja wygląda na północy, gdzie uwzględniony został obszar DZ. Spodziewamy się tam wystąpienia poza intensywnymi opadami deszczu także opadów dużego gradu (5-6 cm) związanego z superkomórkami burzowymi. Istnieje także możliwość pojawienia się w pełni wykształconej trąby powietrznej. Podczas przechodzenia burz, silne porywy wiatru mogą powodować lokalne szkody.

DZ– duże zagrożenie burzami (kolor czerwony): Wyliczenia modeli numerycznych sugerują wystąpienie nawalnych opadów deszczu, które przy prognozowanym scenariuszu mogą doprowadzić do powstania licznych zalań, podtopień czy powozi błyskawicznych. Ponadto, burze będą aktywne elektrycznie, niosąc ze sobą także opady dużego gradu, silne i bardzo silne porywy wiatru oraz ryzyko powstania trąby powietrznej związanej z superkomórkami burzowymi. Wiatr może powodować szkody w mieniu i drzewostanie.

SRD– średnie zagrożenie burzami (kolor pomarańczowy): Tu także wystąpi dość duże ryzyko wystąpienia silnych i aktywnych elektrycznie burz, niosących nieco mniejsze zagrożenie ze strony opadów deszczu i gradu. Także tutaj mogą pojawić się superkomórki burzowe oraz znaczna aktywność elektryczna. Lokalnie możliwe są silne porywy wiatru.

NWL– niewielkie zagrożenie burzami (kolor żółty): Burze, które mogą pojawić się w obszarze, będą osłabionymi lub wygasającymi komórkami przesuwającymi się z zachodu na wschód. Mogą one jednak w dalszym ciągu być dość aktywne elektrycznie i lokalnie powodujące punktowe szkody.

MRG– marginalne zagrożenie burzami (kolor zielony): Szansa marginalna pojawienia się wyładowań. Jeśli jakieś wystąpią, najpewniej będą to wygasające burze, które nie powinny już stanowić większego zagrożenia.

Prognoza dostępna jest także pod adresem: https://obserwatorzy.info/prognoza-burzowa-na-15-06-2019/
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz

Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.

źródło: Sieć Obserwatorów Burz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.