Podsumowanie ankiet o odśnieżaniu w sezonie 2012/2013

Gmina Andrychów

 

Ilość wypełnionych ankiet: 141

 

Skala ocen: 1-5

 

Ocena wg kategorii drogi:

 • droga krajowa – 2,98
 • droga wojewódzka – 2,72
 • drogi powiatowe – 2,33
 • drogi gminne – 2,52

 

Ocena dla dróg gminnych wg firmy:

 • PAWBOL sp. z o.o. – 1,82
 • Kółko Rolnicze w Inwałdzie – 2,76
 • Kółko Rolnicze w Roczynach – 2,79
 • TRANSPEED” Socha Jan – 2,52
 • Transport Towarowy Polak Józef – 2,56
 • F.H.U. LACHBUD Lachendro Łukasz – 2,35
 • Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o. o. w Andrychowie – 2,83

 

Interwencje ws. odśnieżania: 64 (45,4% ankietowanych)

 

Średni czas usunięcia niedociągnięć od przyjęcia zgłoszenia: prawie 4,5 godziny

 

Zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za odśnieżaniem dróg gminnych w sołectwach przez jedną firmę, a nie konsorcjum firm.

 

Wybrane komentarze:

 

w.malickiej jest odśnieżane tylko symbolicznie. ”

Droga prowadząca na osiedle Biadasów I odśnieżana bardzo rzadko! Warunki do jazdy fatalne ”

Duży plus za wysłanie pługów na Potrójną w czasie pożaru pomimo że droga nie widnieje w żadnym wykazie utrzymania zimowego ”

bardzo niesumienny przedsiębiorca. Wypełnia swoje obowiązki dopiero po wcześniejszej interwencji w tej sprawie.Twierdzi że należy sobie kupić nowe opony na zime. ” (dot. Transpeed)

Firma która ilością i jakością swojego sprzętu może utrzymać najwyżej jedną drogę i nie koniecznie nr 781 (Przykład ulicy Turystycznej , Górskiej pokazuje braki wiedzy i sprawnego sprzętu np do posypywania) Przykład Pana Polaka utrzymującego kiedyś ten rejon pokazuje że są firmy które potrafią odsniezac i firma Lachbud która nie radzi sobie z 5cm sniegu prawdopodobnie z powodu braku odpowiedniego sprzętu i oszczędności np materiału do posypywania. Pozdrawiam! ”

chodniki w centrum miasta Andrychów są odśnieżone małymi odcinkami przed sklepami – a co z resztą chodników ? Czuję się oszukana, nie można przejść bezpiecznie przez miasto. ”

nr do pawbolu nieosiągalny ”

pani z pawbolu przyjęła zgłoszenie i szybko załatwiła sprawę – po pół godzinie dróżka już była odśnieżona :)))) ”

Chyba widać jakie są drogi, moim zdaniem ktoś dostaje kasę więc odśnieżanie powinno odbywać się regularnie a nie po interwencji mieszkańców. ”

Nikt nie zignorował. Powinien być ogólnodostępny wykaz firm odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg i ludzie powinni dzwonić bezpośrednio do tychże firm a nie do służb ratunkowych. ”

Kilka lat wcześniej ul. Podgórską i os. Biadasów I były odśnieżane przez Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Andrychowie i nie bywało aż takich problemów jak teraz. ”

Gdyby do końca było jasno sprecyzowane kto gdzie odśnieża,byłoby wiadomo do kogo mieć pretensje, a tak to jest odpowiedzialność zbiorowa dodatkowo owiana tajemnicą. ”

ciągłe kontrole dotyczące jakości świadczenia usług oraz sankcje za nie odśnieżenie ulic po obfitszych opadach na czas wzmożonego ruchu (głównie wczesnym rankiem kiedy ludzie jadą do pracy) ”

chyba żadna z tych firemek nie posiada pługu wirnikowego, a w górach śniegu prawie metr i nie do wszystkich domów da sie dojechać. A jak będą zaspy, to traktorki i piaskarki też się nie przebiją! Warto o tym pomyśleć na przyszłość ”

Łącznik Inwałdzka w Zagórniku – Zagórnicka w Inwałdzie dodać do odśnieżania ”

Sprawdzać firmy startujące w przetargu jaki teren są w stanie utrzymać , firma Pana Lachendry pokazała że są z tym poważne problemy które mam nadzieję można rozwiązać i kolejny opad sniegu powyzej 2cm nie bedzie stanowił zagrożenia dla kierowców i pieszych poruszających sie po trudnym górskim terenie ”

Ulica starowiejska kończy się o ile mi wiadomo przy granicy z Wieprzem a nie na skrzyżowaniu przed technikum. Od technikum do granicy odśnieżarki pojawiają się dopiero długo po tym jak odśnieżona jest cała reszta terenu, a porównując drogi gminy Wieprz w tym czasie są minimum 5 razy odśnieżane.”

Zimy były, są i będą, więc pora wymyślić wreszcie mądre rozwiązania. ”

 

Gmina Wieprz

 

Ilość wypełnionych ankiet: 124

 

Skala ocen: 1-5

 

Ocena wg kategorii drogi:

 • droga wojewódzka – 3,38
 • drogi powiatowe – 3,25
 • drogi gminne – 2,51

 

Ocena dla dróg gminnych wg sołectwa:

 • Wieprz – 3,06
 • Nidek – 2,53
 • Frydrychowice – 2,02
 • Przybradz – 1,99
 • Gierałtowice – 2,72
 • Gierałtowiczki – 2,74

 

Interwencje ws. odśnieżania: 27 (21,8% ankietowanych)

 

Średni czas usunięcia niedociągnięć od przyjęcia zgłoszenia: ponad 2,5 godziny

 

Najmniej osób wybrało konsorcjum firm, jako podmiot odpowiedzialny za odśnieżanie dróg gminnych. Większość jest za zleceniem tego zadania jednej, konkretnej firmie.

Wyznaczenie sołtysów do podejmowania decyzji o wyjeździe firmy odśnieżającej okazało się nieskutecznym i złym rozwiązaniem.

 

Wybrane komentarze:

 

Proszę aby Pan Cieciak i Kółko Rolnicze nie odsnieżało w Przybradzu!!!!!!!!!! Drogi zasypane, pogotowie nie moze dojechać do chorego. ”

brać do przetargów ludzi, którzy maja sprzę do odśniezania, a nie tak jak pan Cieciak jakimiś deskami przymocowanymi za ciagnikiem, Nie posiada pługu do odśnieżania, drogi posypane piaskiem i popiołem z samochodu ”

Zwracanie uwagi na sprzęt jakim dysponują firmy startujące do przetargu, oaraz czy cena którą zaproponowoli nie jest zbyt niska do zimowego utrzymania dróg. ”

pasowałoby firmie z wieprza szybiej reagować ”

Sprawdzić sprzęt który ma być używany do odśnieżania ”

osoba odpowiedzialna za nadzór firmy odśnieżającej powinna kontrolować jakość wykonywanych usług ”

szybkość interwencji, jakość, częstotliwość przejazdów w dalszych obszarach gminy ”

przed wyznaczeniem firmy do utrzymania dróg w zimie naelży sprawdzić ich sprzęt jakim mają zamiar odśnieżać ”

Liczyć się ze zdaniem mieszkańców a nie według własnych spostrzeżeń i swego uznania. ”

mieszkaniec Frydrychowic: Codziennie dojeżdżam do pracy do Andrychowa i zazdroszcze jak Wieprz ma utrzymane drogi a jak my?? Czy my mieszkamy w innej Gminie?”

Gdyby nie zaangażowanie mieszkańców którzy własnymi ciągnikami odśnieżają gminne drogi we Frydrychowicach większość z nich nawet po niewielkich opadach śniegu była by nieprzejezdna. Zamiast iść do przodu z roku na rok jest coraz gorzej ”

Przybradz, drogi nie odśnieżone, gdyby nie mieszkańcy i rolnicy którzy posiadają ciągniki nie wyjechalibyśmy do pracy. Pan Cieciak jeżeli już czasami odśnieży to o 14-14.30 aby syn który jest listonoszem dojechał z przesyłkami. Natomiast parkingi i chodniki odśnieża BEZPŁATNIE p. Adrian Ch. za który bardzo mu jesteśmy wdzięczni, przywożąc dzieci do przedszkola możemy bezpiecznie zaparkować, a nie brodzić po kolana w śniegu. Przez dwa lata odśnieżał nam p. Gabriel Gołąb. Nie było zastrzeżeń do jego pracy. Praca wykonana zawsze WZOROWO!!!!!!!!!!!!!!!!!! ”

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.