Na czym polega amortyzacja samochodu?

Niewątpliwie amortyzacja samochodu nadal budzi wiele pytań i wątpliwości. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Na czym polega amortyzacja samochodu? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Czym jest amortyzacja?

Trudno wyobrazić sobie współczesną firmę bez dostępu do samochodu osobowego, zwłaszcza że to on pozwala na załatwienie firmowych spraw, a w wielu przypadkach nawet na dostarczenie towaru do klienta. Niektórzy decydują się na użytkowanie prywatnego samochodu w celach służbowych, a inni stawiają na długoterminowy wynajem auta. Jednak korzystanie ze środków majątku prywatnego lub wydawanie na miesięczną ratę jest praktycznie równe racie leasingu.

W dłuższej perspektywie jest to zatem niezbyt opłacalne dla firmy, więc lepiej w takich sytuacjach warto zastanowić się nad wpisaniem pojazdu do ewidencji środków trwałych i przekształceniem go na firmowe auto. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na zakup pojazdu osobowego wyłącznie do celów firmowych. W takich przypadkach https://autoumowa.pl/amortyzacja-samochodu/ wskazuje, że należy przedstawić pojazd w księgach podatkowych firmy, a dokładniej mówiąc, należy go wpisać do ewidencji środków trwałych firmy.

Amortyzacja samochodu osobowego to najprościej mówiąc sposób zaliczania wartości środków trwałych firmy do kosztów w działalności gospodarczej. Jeśli zatem wykorzystuje się amortyzację, to można rozliczyć zużycie środków trwałych, więc również wydatki ponoszone na samochód w skali miesiąca.

Jak w praktyce wygląda amortyzacja samochodu?

Przedsiębiorca może rozliczyć odpisy amortyzacyjne w kosztach uzyskania przychodu i dotyczą one kwot wynikających z sukcesywnego zużywania się środków trwałych lub wartości niematerialnych. Wysokość odpisów amortyzacyjnych liczona jest w zależności od przeprowadzonej metody amortyzacji. Może zatem wynosić od 20% do 40% w skali roku. Jeśli w grę wchodzi amortyzacja linowa, to wysokość odpisów może wynosić 20%, zaś okres amortyzacji trwa 5 lat.

Roczny koszt amortyzacji jednak jest ograniczony i nie może przekroczyć 10 tysięcy złotych. W przypadku amortyzacji przyśpieszonej przydatność ekonomiczna zmniejsza się wraz z upływem lat względem wartości początkowej środka trwałego. Aby poznać stawki, trzeba zajrzeć do Wykazu stawek amortyzacyjnych, a dokładniej mówiąc do załącznika ustawy o podatku dochodowym od osób prywatnych.

W amortyzacji indywidualnej mamy do czynienia z rozwiązaniem, które można wykorzystać przy samochodzie używanym i w tym przypadku można jednorazowo odliczyć 40% stawki. Co ważne, autoumowa.pl wskazuje, że aby pojazd osobowy miał charakter środka trwałego, musi stanowić własność lub współwłasność podatnika. Do tego przewidywany okres używania powinien wynosić dłużej niż rok i pojazd powinien być wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy.

Amortyzacja samochodu a ubezpieczenie

Z pewnością wiele pytań będzie wiązać się z funkcjonowaniem amortyzacji pojazdu osobowego w ubezpieczeniach, zwłaszcza w ubezpieczeniu AC, ponieważ to właśnie tam oznacza obniżenie kwoty odszkodowania o procentową wartość zużycia części pojazdu.

W przypadku amortyzacji pojazdu, który był używany wcześniej, wyliczenie wskaźnika procentowa odbywa się na podobnych zasadach, a więc im starszy pojazd osobowy, tym należy się spodziewać wyższej wartości amortyzacji zużycia części.

Oczywiście rozliczenie amortyzacja części nie powinno mieć zastosowania w przypadku ubezpieczenia OC, a towarzystwo ubezpieczeniowe powinno ustalić odszkodowanie z OC w wysokości zgodnej z kosztami nowych części oraz materiałów służących do naprawy uszkodzonego pojazdu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.