Mocny odkurzacz: jak wybrać najlepszy model?

Mocny odkurzacz to urządzenie, które posiada przede wszystkim odpowiednią moc ssania. Pozwala ono dzięki temu na skuteczne i szybkie usunięcie nie tylko kurzu, ale również sierści czy też alergenów, tak bardzo niebezpiecznych dla alergików. 

Decydując się na zakup odkurzacza bezworkowego lub workowego, powinniśmy zwrócić uwagę na bieżące przepisy i skonfrontować je z naszymi potrzebami oraz możliwościami sprzętów dostępnych na rynku. 

Moc ssania a przepisy unijne 2023 

Siła ssania to jeden z ważniejszych parametrów, które wpływają na jakość danego modelu. Przekłada się ona bowiem bezpośrednio na wydajność i skuteczność sprzętu. To od niej zależy z kolei głównie, ile siły trzeba będzie włożyć w odkurzanie, szczególnie takich zabrudzeń jak okruszki po chlebie na dywanie czy też piasek w przedpokoju na parkiecie. To dlatego dużo osób szuka sprzętu o jak największej mocy. 

Siła ssania to parametr, który jest regulowany przez regulacje nałożone przez Unię Europejską na sprzedawców odkurzaczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczesne urządzenia tego typu powinny mieć siłę ssania nie wyższą niż 900 W. Ma to wpłynąć na oszczędność energii, ograniczając negatywny wpływ człowieka na środowisko. Obecna moc maksymalna odkurzaczy sprzedawanych w UE została ustalona 6 lat temu – w 2017 r. 

Najlepszy odkurzacz – jaką wybrać moc ssania? 

Powinniśmy mieć na uwadze to, że od mocy ssania odkurzacza zależy jego skuteczność. Obecnie mieści się ona najczęściej w przedziale od 50 do 600 W. Odkurzacze, które mają najlepszą skuteczność, osiągają zwykle ok. 300–400 W mocy ssania. Poradzą sobie dzięki temu nawet z najbardziej zabrudzonymi dywanami i wykładzinami. Dodatkowo, gdy mieszkamy ze zwierzętami, powinniśmy rozpatrzyć zakup sprzętu z elektroszczotką. 

Jakie inne parametry są istotne w skuteczności odkurzania? 

Moc ssania odkurzacza, uzależniona głównie od mocy silnika, ma istotny wpływ na pracę urządzenia, ale nie tylko od niej zależy efektywność pracy takiego sprzętu. Choć w ostatnich latach mamy do czynienia ze zmniejszeniem maksymalnej mocy wielu urządzeń AGD, nie doszło do spadku ich jakości. Można nawet śmiało powiedzieć, że producenci tego typu sprzętów stosują obecnie nowoczesne technologie pozwalające na zmniejszenie potrzebnej mocy, jednocześnie zapewniając równie skuteczną pracę. Wśród innych parametrów decydujących o tym, jaki odkurzacz wybrać, są moc ssania i silnika, ale także: 

  • energooszczędność, 
  • wskaźnik DPU (zbierania kurzu), 
  • możliwość zamontowania różnego rodzaju akcesoriów (nie tylko elektroszczotki. ale również innych końcówek), 
  • możliwość dostosowania mocy ssania do rodzaju czyszczonej powierzchni i jej stopnia zabrudzenia, 
  • klasa reemisji kurzu (ten parametr mówi o tym, jak wiele zasysanego kurzu wydostaje się na zewnątrz m.in. przez różne szczeliny).  

Żadnego z tych parametrów nie powinniśmy bagatelizować, co pozwoli na wybór sprzętu, który jak najlepiej spełni oczekiwania. 

Dobry odkurzacz workowy od Electroluxa, dla alergików i nie tylko – przykład 

Doskonałym przykładem sprzętu, który poradzi sobie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, biorąc pod uwagę dostępną moc ssania, jest m.in. Pure D9 PD91–8SSM 79 dB od Electroluxa. To mocny odkurzacz workowy o mocy 400 W wyróżniający się optymalną metodą przepływu powietrza zapewniając przy tym na dłużej dużą wydajność odkurzania. Jest to sprzęt, który osiąga jeden z najwyższych wskaźników usuwania kurzu z dywanów >91%, zgodnie z normą pomiaru cech funkcjonalnych EN 60312–1. 

Pure D9 PD91–8SSM to także urządzenie zapewniające wydajne i inteligentne odkurzanie, jak nigdy dotąd. Dzięki ciekawemu rozwiązaniu, takiemu jak Auto ModeTechnology, odkurzacz automatycznie rozpoznaje rodzaj odkurzanej powierzchni, dostosowując moc ssania, by uzyskać optymalny efekt sprzątania, także przy przechodzeniu z odkurzania podłogi na dywan i na odwrót. 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

1 ping

  1. […] Wybór odkurzacza zależy od wielu czynników. Jeśli często sprzątasz i nie chcesz ciągle zmieniać worków, warto kupić odkurzacz bezprzewodowy. Jeśli masz alergie, wybierz model z filtrem HEPA. Akcesoria do odkurzaczy, takie jak różne szczotki czy dysze, mogą znacznie ułatwić sprzątanie różnych powierzchni, jak parkiet, dywan czy płytki. Wybierz odkurzacz, który najlepiej spełni Twoje wymagania i pasuje do Twojego domu. […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.