Bądź gotów na… kulturowy zawrót głowy!

Obóz harcerski 1ASH „Bądź Gotów!”

W dzisiejszych czasach, gdy kultura polska zanika, a nikt już nie pamięta o staropolskich legendach, harcerze z 1ASH „Bądź Gotów!” na prawie trzy tygodnie zanurzyli się w magiczny świat baśniowych historii z Polski. Od 11.07 do 29.07 spędzając czas na bazie Hufca ZHP Andrychów w Rogowie koło Mrzeżyna, dzieci bawiły się i uczyły. Dzięki różnorodnym formom i ciekawym koncepcjom polskie legendy przyprawiały nas o kulturowy zawrót głowy!

Obozowy świat przemieniał się kolejno w kilka barwnych i charakterystycznych regionów Polski. Naszą kulturalną podróż w poszukiwaniu rdzennych polskich historii rozpoczęliśmy nad morzem. Najpierw dzieci poznawały legendy rodem z Pomorza. W tej harcerskiej przygodzie towarzyszyły nam nie tylko wielobarwne ryby, morskie potwory, rybacy, i Neptun ale także Lwy z gdańskiego ratusza. Następnie pod lupę wzięlismy legendy z Górnego i Dolnego Śląska, które niewątpliwie zachwycały nas swoją prostotą. Harcerze wcielali się w dzielnych, nieustraszonych i silnych górników. Nauczyli się podstaw pierwszej pomocy, w czym pomogła im Święta Barbara. Urzekły nas także wrocławskie krasnale, w poszukiwaniu których wyruszyliśmy podczas gry terenowej. Dalej powędrowaliśmy w nasze rodzime góry – poznając po drodze zawziętość ludzi z Tatr. Razem z Janosikiem szukaliśmy złota i budowaliśmy szałasy. Dzięki wyobraźni pojawiliśmy się także w miejscach początków Państwa Polskiego. Razem ze Słowianami poznaliśmy legendy. Szukaliśmy kwiatu paproci, poznawaliśmy historie związane z takimi miejscami jak Gniezno, czy też Kruszwica.

Obozowicze, dzięki poznaniu nowych ciekawych historii, zapoznawali się z dziejami  i historią Polski. Dowiedzieli się co nie co o różnych regionach Polski, bo jak wszyscy wiedzą – wstyd „cudze chwalić, swego nie znać”. Dzięki poznaniu historii i legend Polskich dzieci rozwinęły w sobie radosną odmianę patriotyzmu.

Kadra stworzyła tajemniczy świat, zachęcając do poznawania swojego kraju, który ciągle kryje przed nami wiele tajemnic i ciekawych historii. Nie zabrakło także elementów harcerskich, które ukryte pod ciekawą formą, chcieliśmy rozwijać i krzewić w świadomości dzieci.

Nie zabrakło także integracji w gronie szczepu i drużyn. Mamy nadzieję, że podczas „szczepienia się”, czyli wieczornych spotkań szczepowych, dzieci poczuły jedność i poznały historię 1ASH „Bądź Gotów!”.

Dzięki wspaniałej atmosferze, której nigdy nie brakuje na szczepowych wyjazdach, uczestnicy przeżyli niezapomniane chwile. Obozowe przygody zapadły nam w pamięci na długie lata, a zawiązane przyjaźnie będą trwać jak najdłużej!

Z harcerskim pozdrowieniem „Czuwaj!”
Sonia Kurek

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.