Prognoza konwekcyjna na dziś oraz noc z 30.04/01.05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.04.2018, godz. 08:00 CEST do 01.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej, północnej i północno-wschodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz opadów gradu, w mniejszym stopniu ze względu na intensywne opady deszczu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 30.04.2018 i na noc 30.04/01.05.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ wtórnego niżu przemieszczającego się znad Danii w kierunku Gotlandii. Niż utworzy się na skraju stacjonarnego ośrodka niskiego ciśnienia z centrum na południową częścią Morza Północnego. Od zachodu przemieszczać się będzie zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Przed frontem spodziewana jest dolnotroposferyczna strefa zbieżności wiatru. Do Polski napływać będzie rozgrzane, ciepłe powietrze zwrotnikowe, z kolei za frontem będzie to chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na obszarze tym prognozowana jest niestabilna, ciepła i wilgotna masa powietrza. Energia chwiejności będzie dochodzić do 1200-1700 J/kg, a na północnym-wschodzie nawet do 1800-2000 J/kg. Zwiększony pionowy gradient temperatury powietrza spowoduje spore różnice między unoszoną adiabatycznie cząsteczką a powietrzem otaczającym (LI do -5°C/-10°C). Warunki kinematyczne będą słabe, jednak lokalnie umiarkowane, DLS do 10-14 m/s, LLS 8-11 m/s. Wodność troposfery wzrośnie maksymalnie do około 20-26 mm. Dodatkowo pojawi się zbieżność wiatru, która będzie „siłą” napędową dla komórek burzowych.

Nad ranem mogą występować burze nad północno-wschodnią częścią kraju, które uformowały się jeszcze poprzedniej doby. Z biegiem dnia wraz z wejściem od zachodu frontu chłodnego na zbieżności przed frontem oraz bezpośrednio na nim zaczną powstawać komórki konwekcyjne. Początkowo burze będą w postaci pojedynczych komórek jednak szybko zaczną zamieniać się w większe struktury wielokomórkowe (MCS). Będą się przemieszczać z południowego-zachodu na północny-wschód, dobudowując się od południa. Burzom towarzyszyć będzie silny wiatr oraz opady gradu do 2-4 cm. W przypadku wystąpienia superkomórki burzowej wartości te mogą ulec zmianie i być wyższe. Pierwsza strefa burz prognozowana jest jeszcze przed frontem atmosferycznym, na tzw. linii zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Kolejna strefa ma powstać już na wspomnianym wcześniej froncie chłodnym. Pierwsze burze mogą wystartować już w okolicach godzin południowych, jednak większe struktury pojawią się popołudniu, pod wieczór, a ostatnie zaczną zanikać w nocy. Największe ryzyko zjawisk konwekcyjnych prognozuje się w centralnej i północno-wschodnie Polsce.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na pozostałym obszarze chwiejność termodynamiczna będzie również podwyższona do 1500 J/kg, a warunki kinematyczne będą o wiele lepsze niż na obszarze z 1 stopniem zagrożenia, jednak zbyt sucha warstwa w środkowej troposferze może spowodować utrudnienia w rozwoju burz, głównie na Nizinie Szczecińskiej i południowym-wschodzie Polski. Z kolei konwergencja wiatru nad Wybrzeżem i Bałtykiem będzie wspomagała procesy konwekcyjne i tam istnieje największe prawdopodobieństwo pojawienia się komórek burzowych.

/ źródło: Polscy Łowcy Burz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.