Prognoza konwekcyjna na dzień 30.05.2018 i na noc 30/31.05.2018
Opublikowano 30 maja 2018, autor: Artur Surowiecki
PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.05.2018, godz. 08:00 CEST do 31.05.2018, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz częściowo dla woj. opolskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów większego gradu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.
Prognoza konwekcyjna na dzień 30.05.2018 i na noc 30/31.05.2018
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Środa to kolejny dzień, w którym Europa Środkowa będzie pod wpływem wału wyżowego znad północy i wschodu kontynentu. Mimo wszystko, w południowej i południowo-zachodniej części tego układu barycznego pojawi się umiarkowanie silna chwiejność troposfery. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji będzie osiągać do ok. 2000 J/kg, co miejscami zaowocuje rozwojem burz. Gradient baryczny na rożnych poziomach troposfery nadal będzie mały, przez co wiatr w jej pionowym profilu będzie osiągać niewielkie prędkości. Z tego powodu powstające w godzinach popołudniowych poszczególne ośrodki burzowe nie będą przybierać bardziej zorganizowanych form i będą mieć tendencję do szybkiego zanikania.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz i 1. stopniem zagrożenia …
Pod wpływem energii CAPE do ok. 1500-2000 J/kg, niewielkich i słabych stref zbieżności wiatru, a miejscami także pod wpływem czynników orograficznych w godzinach popołudniowych rozwiną się komórki burzowe. W związku ze słabym wiatrem w pionowy profilu troposfery, wskaźniki kinematyczne będą mieć małe wartości (0-6 km shear do ok. 10 m/s). Powstające w ciągu dnia ośrodki burzowe nie będą przybierać zorganizowanych form, a czas trwania poszczególnych komórek nie powinien przekraczać godziny. Podobnie, jak we wtorek, skupiska komórek konwekcyjnych mogą miejscami przekształcać się w słabo zorganizowane układy wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem podczas burz będą silne porywy wiatru (punktowo do 80-100 km/h) oraz opady większego gradu (do ok. 2,5 cm w średnicy). W 2-4 przypadkach możliwe są także silne opady deszczu powodujące podtopienia. Najwięcej zjawisk prognozuje się w pasie od woj. małopolskiego i śląskiego przez łódzkie i świętokrzyskie, po wielkopolskie i zachodniopomorskie. W tej strefie zostaje wydany 1. stopień zagrożenia ze względu na relatywnie najwyższe ryzyko pojawienia się silnych zjawisk burzowych. W obszarze objętym możliwością wystąpienia burz również nie wyklucza się kilku silnych burz o charakterze pulsacyjnym, jednak szanse na ich uformowanie się będą mniejsze. Burze zaczną słabnąć i stopniowo zanikać w późnych godzinach wieczornych i w ciągu nocy.
Ostatnio komentowane