STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
We środę do Polski będzie napływać ciepła i chwiejna masa powietrza z kierunków wschodnich, a nasz kraj znajdzie się pomiędzy wyżem z północnego-wschodu Europy, a słabogradientowym obszarem obniżonego ciśnienia z południa. Niestabilność atmosfery daje szanse rozwoju burz wewnątrzmasowych.
OMÓWIENIE:
…Obszar objęty możliwością burz…
Prognoza konwekcyjna na dzień 09.05.2018 i noc 09/10.05.2018
Prognoza konwekcyjna na dzień 09.05.2018 i noc 09/10.05.2018
W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 800-1600 J/kg). Na skutek insolacji i lokalnych stref zbieżności miejscami może dojść do rozwoju chmur Cumulonimbus. Konwekcja będzie rozwijać się w warunkach słabych pionowych uskoków wiatru, w związku z czym prognozowane są przede wszystkim pojedyncze komórki oraz niezorganizowane multikomórki. W trakcie swego przechodzenia burze mogą dać lokalnie ulewne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru i grad. Brak wyraźnego mechanizmu wspomagającego konwekcję oraz obecność suchych warstw w troposferze znacznie ogranicza potencjał burz, zwłaszcza w północnej Polsce (tam szanse o ich wystąpienia są najmniejsze). Z kolei na obszarze objętym pierwszym stopniem zagrożenia prawdopodobieństwo wystąpienia burz wydaje się być najwyższe. Burz nie można wykluczyć o żadnej porze doby, ale ich największe natężenie spodziewane jest w godzinach popołudniowych i wieczornych.
/ źródło PolscyŁowcy Burz
Ostatnio komentowane