Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 12.06.2019 i na noc 12/13.06.2019

Opublikowano 12 czerwca 2019, autor: Artur Surowiecki

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.06.2019, godz. 08:00 CEST do 13.06.2019, godz. 08:00 CEST

… STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej i północno-zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego i bardzo dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru i nawalnych opadów deszczu …

… STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany na wschód i południowy wschód od obszaru 2. stopnia zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru i nawalnych opadów deszczu …

… STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w północno-wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i w mniejszym stopniu nawalnych opadów deszczu …

… STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej części woj. podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru …

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.06.2019 i na noc 12/13.06.2019

W ciągu omawianej doby nie nastąpi żadna zasadnicza zmiana sytuacji synoptycznej nad Europą Środkową i Zachodnią. Na nasz kraj będzie oddziaływał niż górny znad rejonu Francji i Wielkiej Brytanii. Na obszarze Polski, Niemiec, Czech i Austrii, w rejonie falującego frontu atmosferycznego oddzielającego zwrotnikową masę powietrza znajdującą się nad naszym krajem od chłodniejszego powietrza polarnego morskiego, będzie zalegać bruzda niskiego ciśnienia, w której mogą tworzyć się niewielkie, mezoskalowe ośrodki niskiego ciśnienia znacząco nasilające głęboką i wilgotną konwekcję. Będą tu występować strefy zbieżności wiatrów, które w warunkach występowania hamowania konwekcji na skutek istnienia EML będą mieć kluczową rolę w rozwoju układów burzowych. Prędkość wiatru na różnych wysokościach pionowego profilu troposfery będzie co prawda nieznaczna, ale wystarczająca do pojawienia się nieznacznie podwyższonych wartości niektórych wskaźników kinematycznych, co przy CAPE o wartościach 2000-3000 J/kg może prowadzić do tworzenia się bardzo silnych, dość dobrze zorganizowanych systemów burzowych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.