Prognoza burzowa na 7.06.2019

PRZEZ SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ · CZERWIEC 6, 2019

Prognoza burzowa na 7.06.2019

Piątek będzie kolejnym dniem z burzami w naszym kraju. Po dynamicznym czwartku na zachodzie, tym razem mieszkańcy tych rejonów będą mogli odpocząć od burz. Ich powstawania spodziewamy się w centralnej oraz wschodniej Polsce. Ich geneza zależeć będzie od regionu. W pasie centralnym mimo umiarkowanych warunków konwekcyjnych w rozwoju burz pomóc może przechodzący pofalowany front atmosferyczny. Na wschodzie wystąpią bardzo dobre warunki konwekcyjne, które w przypadku braku czynników hamujących mogą spowodować rozwój aktywnych komórek burzowych. Na krańcach północo – wschodnich pojawi się również zbieżność wiatru, co podbije i tak dobre już warunki. Słabsze warunki wystąpią jedynie na Mazowszu. Przechodzące burze dzięki wysokiej wilgoci zawartej w troposferze mogą, podobnie jak wczoraj lokalnie powodować obfite opady deszczu co prowadzi do lokalnych podtopień. Zagrożeniem mogą być również silniejszy podmuchy wiatru, zwłaszcza na czele powstających układów bądź podczas występowania silnych prądów zstępujących. Niewykluczone jest powstanie superkomórek – niektóre z nich mogą być zdolne do wytworzenia chmur stropowych – a co za tym idzie możliwe jest powstanie lejów kondensacyjnych, które w bardzo sprzyjających warunkach mogą przerodzić się w trąbę powietrzną. Pierwszych wyładowań można spodziewać się tuż przed południem – aktywność będzie spadać wraz z nadejściem wieczora.

SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Burze w tym obszarze charakteryzować się będą siłą umiarkowaną do dużej. Mogę one tworzyć większe układy – w takim wypadku możliwe jest wystąpienie szkód wiatrowych. Niewykluczone jest powstawanie superkomórek, które to mogą wytwarzać chmury stropowe. Możliwe są lokalne podtopienia związane z nawalnymi opadami deszczu. W tym obszarze największe szanse na burze wystąpią w północno – wschodniej oraz południowo – wschodniej części. W centralnym pasie ich aktywność i liczebność uzależniona jest silnie od odpowiedniego zgrania się warunków konwekcyjnych z frontem atmosferycznym.

NWL– Niewielkie zagrożenie burzami (kolor żółty):
Możliwe wystąpienie burz o słabej sile. Lokalnie może wystąpić aktywniejsza komórka – nie powinny one się jednak organizować w większe struktury. Oprócz aktywności elektrycznej, spodziewamy się punktowego nawalnego opadu deszczu.

MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Szansa na powstanie burz jest marginalna. Możliwy jest rozwój konwekcji i występowanie opadów deszczu. Ewentualne burze będą krótkotrwałe i mało aktywne.

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.

źródło: Sieć Obserwatorów Burz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.