Jak zaoszczędzić pieniądze, by spłacić pożyczkę?

Niekiedy pożyczka jest naszą ostatnią deską ratunku, a innym razem spełnieniem zachcianki. Jednak niezależnie od przyczyny skorzystania ze środków zewnętrznych zdarza się, że mamy trudności w ich zwrocie. Szczególnie gdy przydarzą się nam nieplanowane wydatki lub niesprzyjające okoliczności. Nawet gdy naszą intencją jest terminowe wywiązanie się z postanowień umowy, to często – choćby przez wysoką inflację, ciężko jest nam podołać wszystkim zobowiązaniom. W szczególnie trudno spłaca się kilka zobowiązań jednocześnie. Co możemy zrobić, by spłacić pożyczkę bez przeszkód? Podpowiadamy.

Przezorność – kluczem do spokoju finansowego

Choć dla wielu osób na przezorność może być już za późno. To może nauczeni doświadczeniem będziemy ostrożniejsi w przyszłości. Przeważnie te osoby, którym zależy na terminowym spłacaniu swoich zobowiązań, dotkliwiej odczuwają nadmierne obciążenie długami. Bardzo często w takiej sytuacji rzetelne osoby starają się tak gospodarować swoimi zasobami finansowymi, by zawsze zdążyć ze spłatą na czas. Niestety nie zawsze jest to takie proste, szczególnie gdy ma się dzieci lub boryka się z chorobą.

Najlepszym lekarstwem jest jednak zapobieganie nadmiernemu zadłużeniu. Za każdym razem, gdy sięgamy po pożyczkę lub kredyt, czy też chcemy zrobić zakupy na raty, to zastanówmy się, czy nasza potrzeba jest uzasadniona. Niekiedy zadłużamy się, gdy faktycznie nie mamy już wyjścia.

Jeśli faktycznie nasze położenie wymaga zaczerpnięcia z zewnętrznych źródeł, dokładnie obliczmy kwotę, którą musimy pożyczyć. Jeżeli zepsuła nam się lodówka i musimy kupić nową, sprawdźmy, ile dokładnie kosztuje model, którym jesteśmy zainteresowani. Nie wybierajmy również najdroższej lodówki, lecz taką, która zaspokoi nasze potrzeby.

Jeżeli mamy dość dobrą zdolność kredytową, pożyczkodawcy swoim zwyczajem mogą zaproponować nam wyższą kwotę niż ta, o którą wnioskujemy. Pamiętajmy jednak o tym, że mając pieniądze w „ręku”, zawsze znajdziemy cel, na który możemy przeznaczyć nadprogramową gotówkę. Pieniądze te jednak należy zwrócić, co nie jest już tak łatwe, jak ich wydawanie.

Dobierzmy również odpowiedni produkt finansowy do naszej sytuacji materialnej. Jeżeli potrzebujemy drobnej kwoty, którą jesteśmy w stanie zwrócić w ciągu maksymalnie trzech miesięcy, wybierzmy chwilówkę. W przypadku, gdy kwota pożyczki jest wyższa, warto skłonić się ku pożyczce na raty. Rozłożenie płatności w czasie zdecydowanie ułatwi nam wywiązanie się z umowy.

Jak zaoszczędzić pieniądze, by spłacić pożyczkę?

Naszym pierwszym zadaniem, ku szybszemu i łagodniejszemu pozbyciu się zadłużenia jest obliczenie swojego budżetu domowego. Wiele osób podchodzi do tematu budżetowania nieco zbyt pochopnie. Często konsumenci mówią, że widzą, ile pieniędzy wydają, ponieważ przeważnie używają płatności kartą i wszystkie wydatki widoczne są na rachunku bankowym. Jednak błędem w tym postrzeganiu jest brak skrupulatnej kalkulacji i świadomości, na co dokładnie wydajemy pieniądze.

Zakupy spożywcze i kosmetyki

Za przykład mogą nam posłużyć wydatki na zakupy spożywcze, chemię domową i kosmetyki. Teoretycznie wiemy, ile wynoszą nasze miesięczne koszty wyżywiania. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, ile z tych wydatków możemy zniwelować. Często kupujemy zbyt pochopnie, bez planu, ulegając pokusom. Dopiero gdy spiszemy i pogrupujemy pozycje z rachunków, dowiemy się, na co przeznaczamy zarobione pieniądze. Dla wielu osób wręcz szokujące jest, ile pieniędzy wydaje się na mniej istotne lub nawet szkodliwe produkty (słodycze, słodkie napoje, używki). Ograniczając koszty na mniej wartościowe wyroby, zyskamy całkiem sporą sumkę na spłatę zadłużenia, a także lepsze zdrowie.

Kolejnym ważnym wnioskiem z tworzenia spisu kupowanych produktów, jest świadomość, że warto robić listę zakupów. W większości polskich domów notorycznie wyrzuca się zepsute produkty. Najczęściej należą do nich warzywa i owoce, które obecnie są bardzo drogie. Jeśli stworzymy tygodniowe menu, mamy większe szanse na to, by nie marnować i nie wyrzucać tych cennych produktów, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze.

Rozrywka i przyjemności

Chęć wartościowego spędzania czasu wolnego jest naszą podstawową potrzebą. Zastanówmy się zatem, co sprawia nam największą przyjemność, daje wytchnienie i radość. Jeśli kochamy sport, starajmy się wybrać dyscyplinę, która nie generuje zbyt wysokich kosztów. Karnet na siłownie, basen i zajęcia jogi mogą nadmiernie obciążać nasz budżet. Czasami warto ograniczyć się do jednej aktywności, która wymaga kosztów, a pozostały czas wolny przeznaczyć na niskobudżetowe aktywności. Szczególnie gdy na zewnątrz jest coraz cieplej i aura zachęca do wyjścia z domu. Więcej informacji na temat oszczędzania znajdziemy na stronie lendup.pl.

Serwis z audiobookami, subskrypcja kilku platform VOD, płatna cyfrowa platforma do słuchania muzyki? Jeśli nasza sytuacja finansowa pozostawia wiele do życzenia, warto zrezygnować z korzystania z subskrypcji i płatnego dostępu do kilku platform jednocześnie. Warto zostawić jedną ulubioną formę spędzania czasu wolnego, by po spłacie zadłużenia wrócić do swoich przyzwyczajeń.

Jedną z najbardziej oczywistych potrzeb człowieka jest potrzeba przynależności. Nic więc dziwnego, że lubimy spotykać się z ludźmi, którzy wyznają podobne do nas wartości. Niestety na ogół spotkania z przyjaciółmi generują koszty. Wychodzimy wspólnie do kawiarni, restauracji, czy pubu. Wspólnie grillujemy lub urządzamy przyjęcia w domu. Jeśli jesteśmy w trudnej sytuacji, warto zaproponować choćby czasową zmianę konwencji naszych spotkać. Wspólny spacer, gra w siatkówkę, czy szachy z pewnością również zacieśni więzy między nami, a przy okazji nie będą tak kosztowne. Jeśli to nasi prawdziwi przyjaciele, z pewnością zrozumieją, a nawet docenią chęć wprowadzenia zdrowych nawyków.

Rachunki

Nie da się ukryć, że bardzo dużą część naszych pieniędzy pochłaniają rachunki. Zastanówmy się zatem, jak możemy je obniżyć. Warto skontrolować ofertę dostawców mediów. Może wygasła nam stara umowa i jej kontynuacja jest na mniej korzystnych warunkach?

Ponadto warto wdrożyć plan oszczędnościowy. Zawsze gaśmy światło, wychodząc z pomieszczenia, gotujmy na palniku dostosowanym do wielkości garnka, który zawsze należy przykryć pokrywką. Gotując wodę na herbatę, nalejmy tylko taką ilość wody, którą potrzebujemy. Bierzmy szybkie prysznice, zamiast długich codziennych kąpieli w wannie pełnej wody. Wietrzmy mieszkanie przy zakręconych kaloryferach. Starajmy się robić pranie, gdy pralka jest całkowicie zapełniona. Wyłączajmy telewizor, gdy przestajemy oglądać interesujący nas film lub program.

Choć rady te wydają się drobne i oczywiste, to wprowadzeni ich pozwoli nam zaoszczędzić całkiem sporą kwotę, którą będziemy mogli przeznaczyć na spłatę pożyczki.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.