Na sprowadzenie samochodu z Niemiec wciąż decyduje się wiele osób i jest to głównie podyktowane przystępną ceną, czy nawet dobrym stanem pojazdu. Są jednak pewne kwestie, o których lepiej wiedzieć przy zagranicznych transakcjach. O czym dokładnie mowa? Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem samochodu z Niemiec? Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych rzeczy, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!
Godne uwagi są tylko oferty ze sprawdzonych źródeł
Samochodu z Niemiec cieszą się sporym powodzeniem, więc można trafić na takie oferty w wielu różnych miejscach, w tym również w komisach samochodowych działających na terenie Polski. To jednak nie oznacza, że wszystkie oferty są godne uwagi. Musimy liczyć się z tym, że na rynku działają różni sprzedawcy. Choć nie brakuje profesjonalistów, to działają również tacy, których lepiej się po prostu wystrzegać, bo mogą nam sprzedać pojazd mocno uszkodzony lub wybrakowany, a tego na pewno byśmy nie chcieli.
Dlatego lepiej mieć to na uwadze i zawsze rozważniej podchodzić do wszystkich ofert. Godne uwagi będą oczywiście te, które pochodzą ze sprawdzonych i polecanych źródeł, a więc na przykład z najlepszych portali ogłoszeniowych z Niemiec. Do takich możemy zaliczyć Autoscout24.pl, czy Mobile.de., które dodatkowo mają też polską wersję językową, więc to na pewno ułatwi nam zapoznanie się z ofertami wystawionych na sprzedaż pojazdów.
Numer rejestracyjny to najważniejszy dokumentów auta z Niemiec
Numer rejestracyjny to nieodłączny element wyposażenia każdego pojazdu, a szczególnie tego sprowadzanego zza granicy. To właśnie on nie tylko podpowie nam, gdzie został zarejestrowany pojazd, który chcemy nabyć, ale również czyj to numer rejestracyjny samochodu. Zatem można śmiało stwierdzić, że numer rejestracyjny auta jest swoistą wizytówką sprzedającego, po której ustalimy, czy pojazd, który chcemy nabyć, może bez przeszkód uczestniczyć w publicznym ruchu drogowym. Dlatego przy zakupie warto dopilnować, by został nam przekazany.
Przed zakupem nie wolno rezygnować ze sprawdzenia historii pojazdu
Niemcy są znani z tego, że dbają o swoje samochody, więc regularnie sprawdzają je pod kątem usterek i zawsze sięgają po najlepsze rozwiązania. Dlatego nie trzeba było czekać długo, by na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej oszustów, którzy podszywając się pod niemiecką dbałość o samochody, zaczęli skupować wraki, by je zreperować i sprzedawać jako samochody w bardzo dobrym stanie – więcej na: https://ubezpieczamy-auto.pl/historia-pojazdu-z-niemiec/.
Jeśli zatem mamy w planach zakup samochodu z tego kraju, to lepiej sprawdzić, jaka jest jego historia. Możemy to zrobić na kilka sposobów, w tym na przykład na stronie historiapojazdu.gov.pl i to całkowicie za darmo. Z udostępnionej bazy przez Centralną Ewidencję Pojazdów dowiemy się wielu różnych informacji, w tym na przykład tego, czy samochód brał udział w stłuczce lub wypadku.
Zakup pojazdu w Niemczech wiąże się z dopełnieniem formalności
Decydując się na sprowadzenie pojazdu z Niemiec, zawsze trzeba przygotować się na dopełnienie formalności. Niektóre z nich trzeba jeszcze załatwić podczas pobytu w Niemczech i mowa tutaj głównie o wyrejestrowaniu pojazdu, gdy właściciel jeszcze tego nie zrobił. Również kilka formalności czeka w Polsce, a im szybciej je załatwimy, tym dla nas lepiej, bo będziemy mogli ruszyć w trasę bez obaw o konsekwencje.
Sprowadzając pojazd lepiej wracać na kołach
Samochód można sprowadzić na lawecie, wynająć do tego celu specjalną firmę lub osobiście się po niego zgłosić. Choć pierwsze rozwiązanie wydaje się najwygodniejsze, to niestety ostateczne koszty mogą przekroczyć nasze oczekiwania, więc lepiej osobiście zgłosić się po auto i wrócić nim do Polski.