Opublikowano 27 maja 2019, autor: Grzegorz Zawiślak
PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.05.2019, godz. 08:00 CEST do 29.05.2019, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej, częściowo północno – wschodniej, cz. środkowej, południowej i południowo – wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru, opadów większego gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu na możliwość rozwoju trąb powietrznych.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska będzie pod wpływem rozległej bruzdy niskiego ciśnienia z osią rozciągającą się w pasie od Europy Północnej aż po basen Morza Śródziemnego. Nad naszym krajem będzie przebiegać strefa pofalowanego frontu atmosferycznego oddzielająca ciepłą i wilgotną, polarno-morską masę powietrza zalegającą nad województwami południowymi i wschodnimi od wyraźnie chłodniejszej, polarnej o cechach morskich postępującej znad północno – zachodniej części kontynentu europejskiego.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
W ciepłym i wilgotnym sektorze polarno-morskiej masy powietrza prognozowany jest wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną w okolice 500-1600 J/kg. Nasilony strumień powietrza w środkowej troposferze o prędkości średniej do 15-22 m/s w połączeniu z silniejszymi ruchami wznoszącymi (obszary przyziemnej zbieżności wiatru) wzmocni potencjał do silniejszego rozwoju zarówno pojedynczych komórek i multikomórek burzowych, jak i większych układów wielokomórkowych. Znaczna zawartość wilgoci w pionowym profilu troposfery będzie sprzyjać występowaniu ulewnych opadów deszczu skutkujących lokalnymi podtopieniami / zalaniami, ponadto najmocniej wypiętrzone formacje burzowe będą generować silne / bardzo silne porywy wiatru (możliwe przypadki powyżej 85-100 km/h) oraz grad o średnicy do 2-3,5 cm. Ze względu na wyraźnie nasilone uskoki pionowe wiatru w warstwie 0-6 km (12-23 m/s, z czego około 10-16 m/s spodziewanych jest w dolnych 3 km troposfery) trzeba się liczyć z inicjacją superkomórek oraz systemów burzowych z wbudowanymi liniami szkwału. Jeden z wariantów prognostycznych zakłada dotarcie do województw południowych i południowo – wschodnich propagującego w kierunku północnym / północno – wschodnim układu konwekcyjnego z możliwymi segmentami liniowymi, w trakcie którego największym zagrożeniem będą szkwałowe porywy wiatru. Im bliżej pofalowanego frontu atmosferycznego, tj. zachodniej i północnej części omawianego regionu, zważywszy na przepływ powietrza równoległy do jego strefy, pojawi się zwiększone prawdopodobieństwo powstawania mocniej uwodnionych burz przemieszczających się jedna za drugą w osi południkowej, z czym mogą wiązać się miejscami spore sumy opadowe. Ponadto, w środowisku wilgotnych warstw dolnej troposfery w korelacji z silniejszym przyspieszaniem prądów wstępujących, nie można wykluczyć uformowania się 1-2 trąb powietrznych. Największego potencjału konwekcyjnego należy oczekiwać w drugiej części dnia.