Site icon Przewodnik po Andrychowie

Prognoza konwekcyjna na dzień 23.02.2020 i na noc 23/24.02.2020

Opublikowano 22 lutego 2020, autor: Piotr Koziana

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.02.2020, godz. 07:00 CET do 24.02.2020, godz. 07:00 CET

  1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski ze względu na możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego, a także ze względu na niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia tornad.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 23.02.2020 i na noc 23/24.02.2020

Obecnie Europa znajduje się pod wpływem dużego gradientu barycznego. Nad północną Skandynawią znajduje się centrum rozległego ośrodka niskiego ciśnienia, z kolei nad południową Europą znajduje się klin wysokiego ciśnienia. W niedzielę nad Atlantykiem dojdzie do rozwoju dynamicznego niżu wtórnego, który dzięki silnemu prądowi strumieniowemu, bardzo szybko przemieści się nad Wielką Brytanią i zachodnią Europą, by już w godzinach wieczornych i nocnych przemieścić się, wraz z systemem frontów atmosferycznych nad naszym krajem.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty 1. Stopniem Zagrożenia…

Prognozy modeli numerycznych wskazują, że centrum wspomnianego niżu atmosferycznego przejdzie nad Polską z zachodu na wschód, w godzinach 15 – 23 UTC. W chwili obecnej dokładna trasa i głębokość niżu nie jest znana, jednak najprwawdopodobniej niż przejdzie nad centralną częścią naszego kraju. Dzięki temu południowa Polska znajdzie się w strefie zaostrzonego gradientu barycznego. Będzie to przyczyną wystąpienia silnego poziomego przepływu powietrza w dolnej troposferze, który na wysokości izobarycznej 925 hPa wyniesie 25-35 m/s. Ścinanie wiatru z warstwy 0-1 km będzie umiarkowane i duże, parametr LLS 15-24 m/s SRH 100-350 m2/s2 lokalnie na południu kraju. W omawianej strefie wystąpi także marginalna chwiejność atmosferyczna CAPE, która nie przekroczy 100 J/kg.

Dzięki silnemu wspomaganiu ruchów wznoszących, zarówno w dolnej jak i górnej troposferze (głównie ze strony chłodnego frontu atmosferycznego), w godzinach wieczornych i nocnych prognozowane jest wystąpienie jednego, lub kilku zorganizowanych ośrodków konwekcyjnych. Niektóre modele numeryczne sugerują powstanie układu typu MCS w postaci linii szkwału. W takim przypadku, na jej drodze mogą wystąpić silne, a nawet bardzo silne porywy wiatru o prędkości 110-120 km/h, lokalnie ponad 130 km/h, które mogą powodować zniszczenia. Również nie można wykluczyć powstania trąb powietrznych. Mała chwiejność termodynamiczna, a co za tym idzie stosunkowo niewielka pionowa rozbudowa chmur kłębiastych, może być przyczyną słabej aktywności elektrycznej. Najsilniejsze powywy wiatru prognozowane są w godzinach 18 – 03 UTC.

Powyższy scenariusz jest tylko jednym z wielu możliwych. Jeśli centrum niżu przejdzie bardziej na południe, niż obecnie zakładają to modele numeryczne, to główna strefa silnych porywów wiatru wystąpi jedynie na krańcach południowych, lub nawet całkowicie poza naszym krajem. Możliwe, że energia termodynamiczna będzie zbyt mała, by mogła powstać bardziej zorganizowana struktura konwekcyjna. Niewiadomą pozostaje także głębokość niżu.

Mając to na uwadze, wydany został 1. Stopień zagrożenia, jednak w miarę rozwoju sytuacji, możliwa będzie aktualizacja prognozy do stopnia 2.

Źródło: Polscy Łowcy Burz

Exit mobile version