Opublikowano 5 czerwca 2019, autor: Krzysztof Ostrowski
PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.06.2019 godz. 08:00 CEST do 07.06.2019, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu opadów gradu i silnych porywów wiatru.
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, opadów gradu i silnych porywów wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W czwartek Polska znajdzie się pomiędzy wyżem rosyjskim, a niżem z zachodniej Europy. Taki układ zapewni napływ do naszego kraju ciepłego, wilgotnego powietrza z rejonu Morza Czarnego. Dodatkowo, w zachodniej części kraju swój wpływ zaznaczy zatoka niżowa i związany z nią front atmosferyczny. W związku z tym, praktycznie w całej Polsce możliwe będą burze, miejscami gwałtowne.
OMÓWIENIE:
…Zachodnia część Polski…
W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 1200-2000 J/kg). W związku z bliskością frontu i zatoki niżowej pojawią się dogodne warunki (konwergencja) do rozwoju chmur Cumulonimbus. W środowisku małych i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS do 10-15 m/s) spodziewany jest rozwój głównie pojedynczych komórek i klastrów wielokomórkowych. Duża wodność troposfery (do 35-40 mm) w połączeniu z niedużym przepływem niemal równoległym do linii frontu oznacza zwiększone ryzyko ulewnych opadów deszczu powodujących podtopienia i zalania. Ponadto, silniejsze rdzenie opadowe mogą przynosić miejscami większy grad (o średnich 2 cm) i silne porywy wiatru (do 90 km/h). Największa szansa wystąpienia burz przypada na godziny popołudniowe i wieczorne, ale burze mogą pojawić się również w nocy.
…Pozostały obszar kraju…
W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 800-2000 J/kg). W ciągu dnia, na skutek insolacji, spodziewany jest rozwój komórek burzowych. Ze względu na brak wyraźnego mechanizmu wspomagającego konwekcje i małe/umiarkowane pionowe uskoki wiatru spodziewane jest wystąpienie przede wszystkim pojedynczych, rozproszonych komórek burzowych lub niezorganizowanych multikomórek. W trakcie swego przechodzenia burze mogą miejscami przynosić ulewne opady deszczu, grad (o średnicy 2 cm) i silne porywy wiatru. We wschodniej części omawianego obszaru prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest większe (ze względu na większą wilgotność) i tam zostaje wydany 1 stopień zagrożenia. Burz należy spodziewać się przede wszystkim w godzinach popołudniowych i wieczornych.