Site icon Przewodnik po Andrychowie

Prognoza konwekcyjna 29.04 i noc 30.

SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.04.2018, godz. 08:00 CEST do 30.04.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej, wschodniej i północno-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.

Prognoza konwekcyjna na dzień 29.04.2018 i na noc 29/30.04.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Zatoka długiej fali górnej znad Europy Zachodniej oraz pogłębiający się niż dolny znad rejonu Francji kształtuje pogodę na znacznym obszarze Europy, w tym także w Polsce. Do rejonu Polski, za ciepłym frontem atmosferycznym wcześniej wspomnianego niżu, napłynie ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południa kontynentu. Powietrze to będzie charakteryzować się pewną niestabilnością związaną z występowaniem znacznych pionowych gradientów temperatury w środkowej troposferze. Ponadto powietrze w warstwie granicznej będzie umiarkowanie zasobne w wilgoć – różne modele w miarę zgodnie prognozują temperaturę punktu rosy na poziomie 13-16°C w ciągu dnia. Prognozowane jest też przejście z południa na północ zatoki niżowej. Wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek zatoka ta znajdzie się nad północno-zachodnią częścią kraju. Prędkość przepływu powietrza na różnych poziomach troposfery nad Polską będzie raczej niewielka, choć pod wieczór i w nocy nieco bardziej nasili się wiatr w warstwie granicznej atmosfery. W związku ze słabym wiatrem w pionowym profilu troposfery, wskaźniki kinematyczne będą mieć małe lub umiarkowanie duże wartości.

OMÓWIENIE:

… Centralna, wschodnia i północno-wschodnia część kraju …

W tej części kraju jeszcze w godzinach przedpołudniowych nie wyklucza się miejscami większego zachmurzenia, przelotnych opadów a nawet słabych burz, przy czym strefy opadów i burz powinny obejmować mocno ograniczony obszar. Około południa powinien nastąpić zanik zachmurzenia, po czym, późnym popołudniem i wieczorem rozwiną się kolejne, znacznie aktywniejsze ośrodki burzowe. Rozwój burz oczekiwany jest głównie w miejscach występowania zbieżności wiatru w dolnej troposferze, a te prognozowane są od woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego, przez łódzkie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, aż po podlaskie. Im dalej na północ, tym inicjacja głębokiej i wilgotnej konwekcji wydaje się pewniejsza. CAPE na poziomie do ok. 1200-1800 J/kg oraz DLS o wartościach do ok. 10-16 m/s prawdopodobnie doprowadzą do uformowania się 1-2 mezoskalowych układów konwekcyjnych o słabo zorganizowanej strukturze. Z uwagi na podwyższony SRH 0-3 km do 150-250 m2/s2, może się rozwinąć kilka superkomórek wysokoopadowych, zwłaszcza w północnej części woj. mazowieckiego i w woj. podlaskim. Głównym zagrożeniem w najsilniejszych ośrodkach burzowych,  w szczególności w superkomórkach, będą opady dużego gradu (średnica do ok. 2-3,5 cm), silne (w 2-4 przypadkach niszczące) porywy wiatru oraz silne opady deszczu powodujące miejscami podtopienia (dość wolne przemieszczanie się burz, PW do ok. 30 mm). Burze mogą się przeciągać do późnych godzin nocnych, mimo wczesnej pory roku. Sytuacja, jaka ma panować w naszym kraju przez najbliższe dwie doby dużo bardziej przypomina przypadki występowania burz w szczycie sezonu aktywności tych zjawisk w Polsce (czerwiec, lipiec) i nie jest charakterystyczna ani dla kwietnia, ani dla pierwszej połowy maja.

… pozostała cześć kraju objęta możliwością występowania burz …

Burze są mocno niepewne, głównie z uwagi na brak wystarczająco dużej wilgotności w środkowej troposferze i brak mechanizmów wznoszenia mas powietrza do góry. Nie mniej należy oczekiwać, że miejscami, pod wpływem energii CAPE wg niektórych modeli znacznie powyżej 1000 J/kg, po południu i pod wieczór rozwinie się kilka izolowanych ośrodków burzowych. Nie wyklucza się 2-3 dość silnych, lecz krótkotrwałych burz pulsacyjnych z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i drobnym gradem. Z kolei na Wybrzeżu słabe burze z uniesionego trybu konwekcji możliwe są w drugiej części nocy i w poniedziałek nad ranem.

/ źródło : Polscy Łowcy Burz

 

/ zdj w Nowym Sączu dziś rano K.F

Exit mobile version