Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który gwarantuje nam dostęp do opieki medycznej w krajach UE i EFTA. Jest on ważny w wielu sytuacjach, jednak nie zawsze będzie stanowił wystarczające zabezpieczenie. Wybierając się na rodzinny urlop za granicę, warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd. Wyjaśniamy, dlaczego czasami EKUZ nie wystarczy i omawiamy najważniejsze cechy prywatnych polis.
Jak działa EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia w krajach UE i EFTA świadczenia medyczne w przypadku nagłej choroby lub hospitalizacji. Dzięki temu dokumentowi w wielu przypadkach nie trzeba płacić za podstawową pomoc lekarską za granicą. Co istotne, pomoc ta musi być niezbędna, nieplanowana, świadczona w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa oraz na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej rodzimi obywatele. Kartę EKUZ można bezpłatnie wyrobić w placówkach NFZ.
Kiedy EKUZ to za mało?
Niestety, wielu krajach Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będzie nas chronić. Jeśli wyruszamy w egzotyczną podróż, trzeba zadbać o dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd (https://www.ergo-ubezpieczeniapodrozy.pl/ubezpieczenia/podrozy/rodzinne/). Co więcej, nie wszystkie usługi medyczne mogą być pokryte przy pomocy EKUZ – czasem po wizycie w szpitalu lub gabinecie lekarskim można się niemiło zaskoczyć, otrzymując rachunek. Ochrona nie obowiązuje również w przypadku prywatnych placówek Ponadto warto pamiętać, że EKUZ nie obejmuje urazów nabytych podczas uprawiania sportów ekstremalnych, rekompensaty za zniszczony lub zgubiony bagaż czy też NNW. Co ciekawe, czasami nawet sam NFZ rekomenduje dokupienie do karty prywatnego ubezpieczenia na wyjazd.
Czym wyróżnia się dobre ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd?
Oferta ubezpieczeniowa na zagraniczny wyjazd może być bardzo różna, jednak w większości przypadków podstawowe pakiety zawierają opiekę medyczną, assistance, ubezpieczenie bagażu, NNW oraz ochronę przed odpowiedzialnością cywilną. Opieka medyczna może obejmować nie tylko koszty leczenia, ale także transportu medycznego. Assistance to przydatna pomoc w razie nagłych sytuacji, takich jak utrata dokumentów czy potrzeba dostania się do najbliższego szpitala. Ubezpieczenie bagażu może natomiast pomóc w sytuacji, gdy zawartość walizek zostanie skradziona lub uszkodzona podczas podróży.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla swojej rodziny?
Wybierając ubezpieczenie na wyjazd za granicę, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, trzeba sprawdzić, które kraje są objęte daną polisą oraz jakie świadczenia są w niej zawarte. Należy także zerknąć na sumę ubezpieczenia – czasami zbyt niska będzie wiązać się z koniecznością pokrycia części rachunków za np. leczenie z własnej kieszeni. Ponadto zaleca się korzystanie z ofert sprawdzonych, renomowanych ubezpieczycieli, którzy nie utrudniają procesu likwidacji szkody.