Każdy z nas zapewne słyszał o tym, jak niebezpieczną substancją jest tlenek węgla. Jednak nie wielu zadaje sobie pytanie, co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zatrucia się czadem.
Aby odpowiedzieć na to pytanie warto szerzej zgłębić zagadnienia związane z tlenkiem węgla.
Zainteresowanych odsyłam do dwóch wartościowych opracowań:
Warto również zapoznać się z kartą charakterystyki tlenku węgla opracowaną przez CIOP.
Jeżeli zależy nam zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa w domu lub mieszkaniu, to warto zaopatrzyć się w czujkę tlenku węgla (detektor czadu).
Na rynku dostępnych jest dużo takich urządzeń, w szerokim przedziale cenowym.
CZYM NALEŻY SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE CZUJNIKA TLENKU WĘGLA?
- Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby był to markowy produkt produkowany zgodnie obowiązującą w Unii Europejskiej oraz w Polsce normą PN-EN 50291 dla domowych wykrywaczy tlenku węgla oraz żeby był certyfikowany przez niezależną organizację. Sama deklaracja producenta lub importera, że urządzenia spełnia wymagania normy nie jest wystarczająca! Aby mieć pewność, co do prawidłowego działania detektora, zgodność z normą powinna zostać potwierdzona przez niezależną, notyfikowaną jednostkę badawczą. Na obudowie urządzenia, które pomyślnie przeszło badania zgodności z normą EN 50291, producent umieszcza znak jednostki certyfikującej numer normy tj. EN50291 oraz numer raportu z badań.
- Czujnik musi posiadać sygnalizację dźwiękową i świetlną przekroczenia dopuszczalnego progu CO.
- W przypadku czujników z wyświetlaczem LCD, na bieżąco powinien być pokazywany aktualny poziom stężenia tlenku węgla. Gdy nie ma tlenku węgla w pomieszczeniu, na panelu LCD powinna być cały czas wyświetlana liczba „0”. Jest to dodatkowa informacja dla użytkownika, że baterie nie są rozładowane.
- Trzeba zwrócić uwagę na okres gwarancji oraz zapoznać się z jej warunkami np. sprawdzić, czy gwarancja obejmuje cały czujnik, czy nie jest uzależniona od dostarczenia do serwisu urządzenia w oryginalnym opakowaniu. W przypadku, gdy gwarancja jest dłuższa niż dwa lata należy ustalić kto jest gwarantem – producent, czy dystrybutor/sprzedawca urządzenia. Jeżeli gwarantem jest producent, reklamując produkt po upływie dwóch latach od zakupu będziemy musieli się liczyć z koniecznością odesłania go do producenta na własny koszt. Jeżeli jego siedziba znajduje się poza Polską, koszt ten może przekraczać wartość nowego urządzenia.
- Czujniki CO jak każde inne urządzenia z sensorami elektrochemicznymi, czy też półprzewodnikowymi, mają ograniczony czas działania (w zależności od modelu – kilka lat). Po tym czasie należy niezwłocznie wymienić czujnik, ponieważ nie wykrywa on tlenku węgla.
MAM JUŻ CZUJKĘ, ALE NIE WIEM CZY SPEŁNIA WYMAGANIA STAWIANE PRZEZ NORMY
Sprawdź zestawienie czujników tlenku węgla, wpisanych do bazy systemu RAPEX, które stwarzają zagrożenie utraty zdrowia i życia – polska wersja językowa.
GDZIE MOŻNA KUPIĆ DETEKTOR TLENKU WĘGLA?
Czujki dostępne są w sklepach internetowych producentów i dystrybutorów. W Andrychowie oferowane są m.in. w Media-Expercie i Ogniochronie.
ILE KOSZTUJE CZUJKA TLENKU WĘGLA?
Ceny czujek dostępnych w Polsce
CZY WARTO KUPIĆ CZUJKĘ CZADU?
Tych, którzy się wahają, zapraszam do odwiedzenia strony JRG Andrychów i sprawdzenia ilu ludziom w naszej najbliższej okolicy takie urządzenia uratowały już życie.
źródła: materiały ze stron, do których dodano odnośniki