AKTUALIZACJA
Opublikowano 23 lutego 2020, autor: Artur Surowiecki
PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 23.02.2020, godz. 16:00 CET do 24.02.2020, godz. 07:00 CET
Wydali: Artur Surowiecki, Piotr Koziana
STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-zachodniej i południowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych i niszczących porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla regionów przylegających od północy do strefy stopnia 2. z uwagi na ryzyko wystąpienia tych samych groźnych zjawisk, co w stopniu 2., lecz o mniejszym nasileniu oraz ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Proszę spojrzeć do prognozy siły i aktywności burz dla Polski wydanej 22.02.2020, godz. 22:24 CET
OMÓWIENIE:
Ostatnie wyniki modeli numerycznych zawęziły spektrum możliwych wariantów rozwoju sytuacji. Praktycznie wszystkie prognozy skłaniają się ku wersji „agresywnej” przejścia rozwijającego się niżu wtórnego przez Polskę, z czym będzie wiązał się duży wzrost prędkości wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek. Przejściu tego niżu, oprócz dużego wzrostu prędkości wiatru na różnych poziomach i dużemu wartości pionowego ścinania wiatru (do ok. 50 m/s w warstwie 0-6 km AGL i 40 m/s w warstwie 0-3 km AGL), będzie towarzyszyć silne wymuszanie wznoszenia, zwłaszcza w środkowej troposferze. Dodatkowo pojawi się też większy pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze. Modele o większej rozdzielczości wskazują na rozwój dość silnego liniowego układu konwekcyjnego znajdującego się na chłodnym froncie atmosferycznym, który w takiej sytuacji będzie zdolny wygenerować na dużym obszarze niebezpiecznie silne porywy wiatru osiągające i przekraczające prędkość 120 km/h. Ze względu na silne pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-1 km AGL i dynamikę przejścia prognozowanej linii szkwału, nie wyklucza się rozwoju kilku umiarkowanie silnych (do T3-T4) tornad szkwałowych. Początki rozwoju liniowego układu konwekcyjnego są już widoczne na zobrazowaniach radarowych nad krajami Beneluksu. Przejście układu przez Polskę nastąpi między godz. 20:00 CET a 03:00 CET. Za linią frontu możliwe jest rozwinięcie kolejnych, znacznie mniejszych formacji konwekcyjnych przynoszących wyładowania atmosferyczne, który również mogą przynosić bardzo silne porywy wiatru, do ok. 100-110 km/h, lecz już w o wiele większym rozproszeniu, niż na linii szkwału.